Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Arap tehciri' yaptı

ABD desteğiyle Tel Abyad'a giren , Arapları Türkiye'ye tehcir edip sınırı kapattı. Örgüt son olarak bölgeye Kürtleri yerleştirdi. Yüzde 90'ı Arap olan Tel Abyad'da şimdi Arap kalmadı

Giriş Tarihi: 6.7.2015
PYD 'Arap tehciri' yaptı
ABD desteğiyle Tel Abyad'a giren , Arapları Türkiye'ye tehcir edip sınırı kapattı. Örgüt son olarak bölgeye Kürtleri yerleştirdi. Yüzde 90'ı Arap olan Tel Abyad'da şimdi Arap kalmadı ABD'nin başını çektiği koalisyonun hava desteği ile Suriye'nin kuzeyinde toprak elde eden PKK'nın Suriye kolu PYD, Tel Abyad'da "demografik etnik temizlik" (tehcir) politikasını yürütüyor. Çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınan binlerce Arap sığınmacıyı Tel Abyad'a almayacağını duyuran PYD, geçen hafta Akçakale sınır kapısı karşısında yer alan kapıyı da kapatmıştı. Boşalan ilçeye son olarak Kürt ailelerini yerleştiren PYD'nin, Arap ailelerin mülklerine de el koyarak Kürt yerleşimcilere verdiği belirtiliyor.

KÜRTLERİ YERLEŞTİRDİLER
İddiaları YPG ile birlikte Tel Abyad'a girdikten sonra Araplara yönelik eylemler nedeniyle ayrılan muhalif Ceyş el Selam gurubu komutanlarından Muhammed Ahmet de doğruluyor. Ahmet, "PYD, Tel Abyad'a dışarıdan getirilen Kürtleri yerleştirdi. Şu anda Tel Abyad'da yaşayanların büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşuyor ve hepsi başka yerlerden geldi, çok az sayıda da Arap kaldı" diyor.

EVLERİ TALAN ETTİLER

Ceyş el Selam grubunda yer alanlardan Abdulcabbar Kerku ise "PYD, Tel Abyad'a girdikten sonra Araplara ait evleri talan etti. PYD, Araplardan intikam için bunu yaptı" ifadelerine yer veriyor. Ahmet Hıdır da PYD'nin kendileriyle DAEŞ'e karşı Rakka'da savaşmalarını istediklerini, kabul etmeyince de saldırıya maruz kaldıklarını belirtti. YPG ile aynı safta savaşan grubun üyeleri şimdi ise Türkiye'ye sığınmak durumunda kaldıklarını söylüyor.

YÜZDE 90'I ARAPTI

Tel Abyad, iç savaş sürecinde Suriye ve Irak'ın büyük bölümünde kontrolü ele geçiren DAEŞ'in elinde bulunuyordu. ABD hava saldırısı desteğiyle ilerleyen Kürt ayrılıkçı grupların saldırısıyla ilçe 16 Haziran'da PYD'nin eline geçti. Resmi rakamlara göre çatışmalar öncesi 12 bin 490 kişinin yaşadığı Tel Abyad'ın yüzde 90'ı Araplardan oluşuyordu. PYD geçen hafta sınır kapısını da kapatarak, Türkiye'deki sığınmacı Arapların Tel Abyad'a girişini de engellemiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADA��INA GÖNDER
PYD 'Arap tehciri' yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN