Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli etti

İsmet Yılmaz’ın Başkanı seçilmesinden sonra boşalan Milli Savunma Bakanlığı görevine dışarıdan atama yöntemi ile görevlendirilen , Genel Kurul'da etti.

Giriş Tarihi: 8.7.2015 16:35
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yemin etti
TBMM Genel Kurulu, Başkanı İsmet Yılmaz yönetiminde merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. AK Parti'nin üç dönem kuralına takılan milletvekilleri arasında olan , 25. dönemde milletvekili olarak Meclis'e girememişti. Dışarıdan atama yolu ile Milli olan Vecdi Gönül, atanmasından sonra Meclis'in ilk Genel Kurul toplantısında etti.

Lübnan Tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Ülkemiz gerek tek başına, gerekse üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla geçmişte olduğu gibi bundan sonra da barışı destekleme harekatlarına katkıda bulunarak, bölgesinde ve dünyada istikrar ve barışın tesis edilmesinde rol almaya devam etme kararlılığındadır" dedi.

Gönül, TBMM Genel Kurulu'nda, Lübnan'da Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında bulunan Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda Hükümet'e yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin gerekçesine ilişkin bilgi verdi.

UNIFIL kapsamında bölgede bulunan Türk gücünün yapısı ve faaliyetlerini aktaran Gönül, UNIFIL'de Türkiye'nin de içinde bulunduğu toplam 38 ülkeden yaklaşık 11 bin 500 personelin görev yaptığını söyledi. Gönül, "UNIFIL harekatına katılım sağlamamız dış politikamız ve uluslararası konjonktür açısından fevkalade önem arz etmektedir" dedi.

Vecdi Gönül, şöyle devam etti: "Ülkemiz gerek tek başına, gerekse üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla geçmişte olduğu gibi bundan sonra da barışı destekleme harekatlarına katkıda bulunarak, bölgesinde ve dünyada istikrar ve barışın tesis edilmesinde rol almaya devam etme kararlılığındadır. Tüm bu gelişmeler ışığında içinde bulunduğumuz bu dönemde Lübnan'da barış ve istikrarın korunması bakımından UNIFIL'ın oynadığı rol daha da önem kazanmıştır. Lübnan'da barış ve istikrara katkıda bulunması nedeniyle Lübnan hükümeti ve Lübnan'daki tüm taraflar UNIFIL faaliyetlerini ve UNIFIL'in görev süresinin uzatılmasına büyük önem vermektedir."

BM'nin ilgili kararı doğrultusunda UNIFIL'ın bir yıl olarak belirlenmiş olan görev süresinin geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da BM Güvenlik Konseyi tarafından bir yıl süre ile uzatılmasının beklendiğini aktaran Gönül, Türkiye'nin, icrasında etkin rol aldığı UNIFIL barışı koruma harekatına katkısının devam etmesinin önemine işaret etti. Gönül, Türkiye'nin UNIFIL'de bulunmasının barış ve istikrarın korunmasına yönelik dış politikasının sürdürülmesi açısından da önem taşıdığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yemin etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN