Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel kulağa HSYK'dan ağır darbe

HSYK, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı veren 54 hâkim ve savcı için soruşturma açtı

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Paralel kulağa HSYK'dan ağır darbe
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Selam Tevhit Örgütü soruşturması kapsamında aralarında siyasetçiler, bürokratlar ve gazetecilerin de bulunduğu binlerce kişi hakkında dinleme kararı veren 54 hâkim ve savcı hakkında soruşturma başlatılmasına karar verdi. Şike Savcısı Mehmet Berk, 17 Aralık Savısı Celal Kara, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran Savcı Sadrettin Sarıkaya, 25 Aralık ve Dink soruşturmaları Savcısı Muammer Akkaş ile Ergenekon soruşturması savcılarından Cihan Kansız da soruşturma başlatılan isimler arasında yer alıyor.

İHRAÇ KARARI ÇIKABİLİR
Selam Tevhit Örgütü soruşturması kapsamında usulsüz dinlenenlerin şikâyetlerini değerlendiren HSYK 3. Dairesi, müfettiş görevlendirdi. 110 klasörden oluşan soruşturma dosyasını inceleyen HSYK müfettişi de raporunu tamamlayarak 3. Daire'ye sundu. Raporda, söz konusu hâkim ve savcıların, bin 348 kez dinleme kararı verdiği ve bu kararların 950 kez uzatıldığı vurgulandı. Raporda, hâkimlerin ihraçlarına karar verilmesi de istendi. HSYK 2. Dairesi'nin yapacağı soruşturmadan 54 isim hakkında açığa almaya da meslekten ihraç kararı çıkabilecek.

'PARALEL POLİSLERLE İŞBİRLİĞİ'
Kararda şöyle denildi: "İstanbul Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. madde ile görevli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Selam Tevhid Terör Örgütü kurdukları ve örgüte üye oldukları bahanesiyle yürütülen soruşturma sırasında, 'Siyasal ve askeri casusluk', 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' olmak üzere bazı suçları işledikleri iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/41637 sayılı evrakında (paralel yapı) haklarında soruşturma başlatılan şüphelilerle fikir ve eylem birliği içinde, sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olarak hareket ederek mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemlerde bulundukları tespit edilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kulağa HSYK'dan ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN