Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolları kapamak yerine açalım

Koalisyon görüşmelerinin ilk turuna pazartesi günü başlayacak Davutoğlu "Tokalaşmaya hazır olalım" dedi ve ekledi: Birileri yukarıdan akıl vermeye kalkarsa haddini bil der, halkımıza gideriz

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Yolları kapamak yerine açalım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, koalisyon hükümeti kurulması için beklenen görevlendirmeyi dün gerçekleştirdi. İlk turu pazartesi günü başlayacak koalisyon görüşmelerinde şeffaf olacaklarını vurgulayan Davutoğlu, muhalefete "Yolları kapamak yerine, açalım" mesajını gönderdi. AK Parti'nin dünkü grup toplantısında konuşan Davutoğlu, akşam da Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatı şantiyesinde gerçekleştirilen iftara katıldı. Davutoğlu, konuşmasında ve sorular üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:
BAYRAMDAN ÖNCE TAMAM: Gelecek hafta partileri ziyaret edeceğim. Usulümüz de açık ve net olacak. Kamuoyundan hiçbir şey gizlemeyeceğiz, şeffaf bir şekilde görüşeceğiz, yapıcı olacağız. Detaylı şekilde konuşup sağlıklı bir hükümet ortaklığı için çalışacağız.
OLUŞACAK ATMOSFERE GÖRE: Pazartesi, salı, çarşamba için genel başkanlardan randevu taleplerimiz olacak. Perşembe günü arife olduğu için, dini bir ortamda herkesin özel programları olabilir. Bayramdan önce ilk tur çalışmaları tamamlanmış olacak. Ramazan Bayramı'nı müteakip oluşacak atmosfere göre, gerekmesi halinde ikinci tur görüşmeleri gerçekleştireceğiz.
PARTİLERE ÇAĞRI: Parti liderlerine seslenmek istiyorum; gelin hep birlikte saygı dili kullanalım. Yapıcı bir yaklaşımda bulunalım. Yolları kapamak yerine açalım. Baştan önyargılı olmayan, karşı tarafı mahkum etmeyen bir yaklaşım sergilemek gerekli. Biz böyle bir yaklaşım için hazırlandık, dosyalarımız hazır.

PSİKOLOJİK BARİYER OLMAKSIZIN: Son günlerde sık sık gündeme gelen kırmızı çizgiler, olmazsa olmaz şartlar, ön koşullar gibi ifadeleri uzlaşma kültürüne uygun bulmuyorum. Tabii kanaatini herkes beyan eder. Benim için esas alınacak husus yüz yüze geldiğimizde konuşulan konulardır. Bütün genel başkanlarla bir psikolojik bariyer olmaksızın görüşmeler yapacağımıza inanıyorum.

BASKILARA TAVİZ VERMEYİZ: AK Parti hep tek parti hükümetini savundu. Halkımız bize yetki verseydi projelerimize en güçlü şekilde ilerlerdik. Koalisyon istemezdik. Milli irade uzlaşın dediyse de bunu tartışmayız. AK Parti olarak her zaman farklı görüşü, kanaati dinlemeye hazırız ama psikolojik operasyonlara, baskılara hazır değiliz, taviz vermeyiz.
YA SAĞLIKLI HÜKÜMET YA MİLLİ İRADE: Birileri yukarıdan akıl vermeye kalkar, şöyle yapın böyle yapın bir dille gelirse haddini bil der, halkımıza gideriz. Yumrukla siyaset yapılmaz, yumrukları çözelim tokalaşmaya hazır olalım. Kararlı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Ya Türkiye çok sağlıklı bir hükümete gidecek ya da milli iradeye gideceğiz.
HALAÇOĞLU'NA TEPKİ: MHP'nin Grup Başkanvekili'nin, din ile parti arasında ilişki kurarak sarf ettiği söz, kesinlikle hepimiz tarafından kınanan, hiçbir şekilde kabul edilemeyecek, Türk siyasetine kara bir leke olarak geçmiş bir sözdür. Bu milletvekiline şunu söylerim; seviyesizliğinizi kendi aranızda sürdürün, AK Parti'yi çekmeye çalışmayın.

45 GÜNLÜK SÜRE BAŞLADI
TBMM Başkanlık Divanı, Başkan İsmet Yılmaz'ın başkanlığında toplanan Genel Kurul'da yapılan seçimle oluştu. Başkanlık Divanı'nda AK Parti'nin 8, CHP 4, MHP ve HDP'nin 3'er üyesi bulunuyor. Böylece hükümetin kurulabilmesi için yasal 45 günlük süre de başlamış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 63'üncü Hükümet'i kurma görevini, 7 Haziran seçimlerinde en yüksek oyu alan AK Parti'nin Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'na verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün saat 17.30'da başlayan görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü. Davutoğlu, bugün başlayacak ve iki gün sürecek yurtdışı temasları nedeniyle koalisyon görüşmelerine haftaya başlayacak. Bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan randevu isteyecek. İlk tur görüşmelerinin, Ramazan Bayramı'ndan önce, çarşamba gününe kadar tamamlanması planlanıyor. 45 gün içinde bir koalisyon hükümeti kurulamaması halinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

ÖNCE CHP, SONRA MHP VE HDP
Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinde usül olarak tercihinin, ilk önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşmeleri başlatmak olduğunu, daha sonra MHP Genel Başkanı Bahçeli ve HDP Genel Başkanı Demirtaş ile görüşmeyi planladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da çok büyük siyasi tecrübeye sahip olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Görev tevdi edilirken, süreçle ilgili kanaatlerimi aktardım. O da bu kanaatlerle ilgili görüşlerini paylaştı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolları kapamak yerine açalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN