Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet için son tarih 23 Ağustos

Hükümet kurma çalışmaları için başlayan 45 günlük süre 23 Ağustos'ta bitecek. Hükümet kurulamazsa erken seçim tarihi belirlenecek

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Hükümet için son tarih 23 Ağustos
Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çarşamba günü de HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşecek. Başbakan'ın yapacağı görüşmede liderler masaya koalisyon ve erken seçim ajandalarını koyacak. Masada partilerin koalisyon ilkeleri için ayrı bir ajanda daha olacak. Adeta koalisyon satrancına dönüşecek görüşmeler bir anlamda taktik savaşlarına sahne olacak. Liderler hem erken seçim hem koalisyon hem de azınlık hükümeti seçeneklerini masaya yatıracak. TBMM'de Başkanlık Divanı oluşturulmasının ardından hükümet kurulabilmesi için 23 Ağustos'a kadar süre bulunuyor. Koalisyon konusunda anlaşma sağlanırsa Bakanlar Kurulu'nun listesi TBMM'ye sunulacak ve güvenoyuna başvurulacak.

GEÇİÇİ BAKAN LAR KURULU

Bu sürede Bakanlar Kurulu'nun kurulamaması durumunda Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı'na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenileme kararı Resmi Gazete'de yayımlanacak ve seçim sürecine girilecek. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde ise bu kararın alındığı günden sonra gelen 90'ıncı günü takip eden ilk pazar günü seçim yapılıyor. Seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde geçici Bakanlar Kurulu ve Başbakan atayacak. Geçici Bakanlar Kurulu'na, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak. Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek başbakana bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak. Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazete'de ilanından itibaren beş gün içinde kurulacak. Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet için son tarih 23 Ağustos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN