Türkiye'nin en iyi haber sitesi

- görüşmesine damga vuran kelime: İstikşafi

ve 'nin için bir araya gelmesiyle birlikte kullanılan o kelime gündeme oturdu.

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:18
AK Parti-CHP görüşmesine damga vuran kelime: İstikşafi
7 Haziran seçim sonuçlarıyla birlikte hiçbir partinin tek başına iktidar olma çoğunluğuna ulaşmamasıyla çalışmalarının ilk turu dün - arasında yapıldı. AK Parti Genel Başkanı ve Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerinin ilk turunda, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu ziyaretine damga vuran kelime, "istikşafi" oldu. Türkiye, "istikşafi" sözcüğü ile 2002'de tanışmıştı. İstikşafi sözcüğünün, Yunanistan'la Ege'deki kıta sahanlığı konusunda yürütülen müzakereler için kullanıldığı öğrenildi.

İŞTE TARİHİ GÖRÜŞMENİN FOTOĞRAFLARI!!! TIKLAYIN


Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, istikşafi görüşmelerde, "her konuda uzlaşma sağlanmadan, hiçbir konuda uzlaşılmış olunamayacağı" ve "görüşmelerin içeriğine ilişkin asla bilgi sızdırılmayacağı" konusunda mutabakat vardı. O tarihten bu yana yılda iki kez yapılan görüşmelere dair de bilgi sızmadı.

SÖZCÜKBİLİM SOHBETİ

Dünkü görüşmede, Başbakan Davutoğlu'nun gündeme getirdiği ve heyetler arası görüşmeleri tanımlayan bir diplomasi terimi olan "istikşafi" üzerindeki tartışmalar önemli yer tuttu. İstikşafi görüşmeleri yapacak AK Parti heyetinin başına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in getirilmesi de önemliydi. Çünkü Çelik, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı sıfatıyla 10 yıl önceki Kıbrıs görüşmelerinde, "win win" (kazan-kazan) fikrini ortaya atmıştı. Görüşmede, "istikşafi görüşmelerden" yola çıkarak derin bir sözcükbilim sohbeti yaşandığını söyleyebiliriz. Kökeni "keşif"ten gelen "istikşafi" sözü ortamı yumuşatan temel unsur oldu.

HER ŞEYİ KONUŞTULAR

Görüşmeye katılanların aktardığına göre, istikşafi görüşmeler bayram sonu başlıyor. Görüşme aynen Başbakan Davutoğlu ve CHP Sözcüsü Koç'un anlattığı gibi geçti. Gayet rahat, samimi, hiçbir şeyin önünü kesmeyen bir ortamda geçti. Hemen her şey konuşuldu. Dış politika, CHP'nin savunduğu tezler, AK Parti'nin tezleri anlatıldı. Başbakan Davutoğlu'nun kameraların önünde söylediklerini içeride de söylediğini vurgulayan kaynaklar, koalisyon konusunda umutlu konuştu ancak "Görüşmelerde teknik detaylara bakacağız. Siyaset bu; belli olmaz. İlerisi için şimdiden bir şey söylenemez ancak çok olumluydu" değerlendirmesini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti-CHP görüşmesine damga vuran kelime: İstikşafi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN