Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM Paralele öpücük verdi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:46 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 11:21
AYM Paralele öpücük verdi

AYM’nin kaosa neden olan dershane kararı eğitimcileri ayağa kaldırdı. Milli Eğitim Bakanı Avcı, Ankara'da kriz zirvesi yaptı. ‘Dershane’ kavramı yeniden tanımlamaya hazırlanan MEB, dönüşüm çalışmalarına aynı hızda devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) önceki gün verdiği dershane kararı sonrası kriz masası kurdu. Bakan Nabi Avcı'nın başkanlığında yapılan olağanüstü toplantıda, iptali istenen 7 madde için tek tek yönetmelik ve yönerge değişiklikleri hazırlandı. MEB yetkilileri ayrıca bugün dershane temsilcileriyle biraraya gelecek. Yapılan yönetmeliklerle 'dershane' kavramı yeniden mevzuata girecek. Ancak dershanenin tanımı, işleyişi, denetlenmesi yeni yönetmeliklerle şekillenecek. Bu aşamada dönüşen dershaneler okul olarak faaliyetlerini sürdürebilecek. Dönüşüm süreci ise isteyen dershaneler için kaldığı yerden devam edecek. MEB de öğrencilere ücretsiz olarak verdiği takviye kurslarını yaygınlaştıracak. Okul odaklı eğitim için adımlar hızlanacak ve dershaneye ihtiyaç en aza indirilecek. Şimdiye kadar gelinen süreçte mevcut 3 bin 107 dershaneden 2 bin 280'i dönüşüm için başvuruda bulundu. Başvuru yapan dershanelerden 907'si ise dönüşüm için ruhsat aldı.

Dershanelere kötü haber


KURSLAR DEVAM EDİYOR

Basın mensuplarına AYM kararını değerlendiren Bakan Avcı, "AYM'nin gerekçeli kararı açıklansın. Hangi maddeyle ilgili ne tür gerekçelerle ne karar verdi, onu net olarak görelim. Hiçbir öğrencimizi ortada bırakmayız. Takviye kurslarımız devam ediyor, yeni kayıtları alacağız. Hiçbir çocuğumuzun takviye kurslarından mahrum kalmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz" dedi. Aynı AYM'nin bir yıl önce dershanelerle ilgili yürütmeyi durdurma talebini reddettiğini hatırlatan Avcı, şunları söyledi:

ÖNCEKİ KARAR FARKLIYDI

"Bir yıl önce yürütmeyi durdurmayı reddettiği bir yasayı hangi gerekçelerle ne değişti de şimdi reddetti? Gerekeni yapacağız. Eğitimci olan, gerçekten eğitim hizmeti vermek isteyen temsilcilerle tekrardan otururuz. Her kurum açısından çözümlerini birlikte üretiriz. Öğrencilerimizi ortaya bırakmayız. Yasa iptal edildiyse dershanelerin varlığıyla ilgili gri bölge oluşabilir. Onu düzenleme işi de MEB'e düşer. Gerekirse yasal düzenlemeye de bakarız."

SEÇİLMİŞLER KARAR VERİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AYM'nin dershanelerle ilgili kanunda kaosa neden olan iptal kararına tepki gösterdi. Ülkede politika belirleme yetkisinin AYM'de değil seçilmiş hükümette olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarına karar verecek makam yürütme erkidir" dedi. Dershane düzenlemesiyle ilgili kararlı tutumlarından taviz vermeyeceklerini söyleyen Davutoğlu, "Bugünlerde bu tip kararlardan hareketle kimse tekrar yürütme erkinin sorumluluğunu taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceği gibi bir vehme kapılmasın. Alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın" diye konuştu.

BAŞKAN DA 'İPTAL' DEMİŞ

Paralel yapının merakla beklediği dershanelerin kapatılmasını düzenleyen yasayı iptal eden Anayasa Mahkemesi'nin bu kritik kararı 5'e karşı 12 oyla aldığı öğrenildi. Yüksek Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan da kanunun iptali yönünde oy kullandı. Karara muhalefet eden mahkeme üyelerinin ise Nuri Necipoğlu, Kadir Özkaya, Hicabi Dursun, Muammer Topal ve Rıdvan Güleç olduğu kaydedildi. Kararın gerekçesinin bugün Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

AYM DEVRİMİ MAHVETTİ

Çekmeköy Prestij Temel Lisesi Yöneticisi İlhami Yıldız:
"Devrim niteliğinde bir kararı AYM mahvetti. Uzun süre dershanecilik yaptım. Şu anda lise yöneticisiyim. Geçmişteki dershanecilik yıllarımı da boşa geçen zaman olarak nitelendiriyorum. Buradaki sıkıntı sektörde zincir dershaneler var, onlar ne kadar fazla öğrenci toplarsa, kitap satarsa o mantıkla bakıyorlar. Bir de cemaatin kendi sistemine eleman yetiştirme ve öğretmenleri istihdam etme sıkıntısından dolayı dershaneciliğe sarılıyorlar. Geçtiğimiz yıl benim okulumda 120 öğrenci vardı. Bunların bir tanesi bile dershaneye gitme gereği duymadı. İyi bir sisteme doğru gidilirken, şimdi çocuklar hem okul hem dershane arasına sıkışacak. Herkes bir şekilde kabullenmişti, bu karar iyi olmadı. Dönüşenler ne yapacak, çok fazla karmaşa oldu."

PARALELE ÖPÜCÜK

Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın:
"Bir belirsizlik oluştu. AYM'nin, kararı koalisyon görüşmeleri devam ederken vermesi hem de kanunun günü dolmasına yakın bir zamanda açıklaması manidar. Kararın bu kadar geciktirilmiş olmasını kesinlkle doğru karşılamıyoruz. AYM'nin tavrı bir mahkemeye yakışan tavır değil. Bu karar sadece kargaşaya hizmet eder. Bu karar sadece paraleli memnun eder. Çünkü toplum psikolojik olarak hazırlanmışken AYM sadece paralele öpücük verdi."

CİDDİ BİR KAOS

Özder Genel Başkanı Ahmet Akça:
"Biz karardan önce iyi ya da kötü hangi yöne gittiğimizi biliyorduk. Ama bugün ne yapacağımızı bilemiyoruz. Dershanelerin birçoğu zaten dönüştü. Böyle bir durumda AYM'nin dershaneciliğin önünü yeniden açması, dershane yatırımcıları ve veliler için hakkikaten ciddi bir kaos ortamı oluşturdu. Bu başvuru 1,5 yıl önce yapıldı. En geç ocak-şubat ayında kararın açıklaması gerekirdi. Dershaneyi okula dönüştürmenin maliyeti ortalama 300 bin lira. 2 bin 280 dershane dönüşüm sürecine girdi. Bunlar eğer tekrar dershane olmak istediklerinde o kadar parayı bir daha harcayacaklar. Gecikmiş adalet adalet değildir. Ret verecektiniz neden bu kadar geciktirdiniz."

DERSHANEYE DÖNMEM

Sultangazi Temel Lisesi Müdürü Bilal Altınboğa:
"İptal kararı için çok geç kalındı. Pek çok dershane dönüşümünü tamamladı, bazıları kapattı. İnsanlar yolunu çizdi. Bu saatten sonra dershanelere rağbet olacağını zannetmiyorum. Ağırlıklı olarak okul formatında devam eder. İptal kararından sonra hem dershane hem okul olarak devam edebilme şansımız var ancak biz okul olarak devam edeceğiz. Aylarca kararın verilmesini bekledik, yolumuzu çizmek adına. Kanun iptal edilmeyince dershaneciler dönüşmeye başlamıştı. Dershaneler için ağustos ayında öğrenci alımları başlıyor. Onun için bu bu iptal kararı çok geç alındı."

NE OLACAK BELLİ DEĞİL

Soylubirey Temel Lisesi Yöneticisi Cemalettin Aydoğdu:
"Geçtiğimiz yıl İstanbul'da ilk dönüşen 13 kurumdan biriyiz. Şu an 300'den fazla öğrencimiz var. Okula dönüştükten sonra bu yıl 110 öğrenci mezun ettim. Yasayı bekleyen bir yönetici değilim, durum beni çok etkilemedi. Ancak eylül ayına kadar geçici ruhsat alan ve gerçek ruhsata dönüştürmek durumunda olan arkadaşlar için büyük bir kafa karışıklığı. Ne olacağı belli değil, şu an dershaneye dönse, kayıtlarını bir ayda toparlayamaz, okul kayıtları yapanlar velileri ister istemez mağdur edecek. Veliler bazı kurumların kayıtlara devam etmek istemediğini söylüyor. Bu saatten sonra hiçbir şekilde dershaneciliğe geri dönmeyi düşünmüyorum." (Yeni Şafak)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM Paralele öpücük verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN