Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahşiyecilere “terörist” kurgusu yapan 2 polise yakalama kararı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 11:27
Tahşiyecilere “terörist” kurgusu yapan 2 polise yakalama kararı

Tahşiyeci diye nitelendirilen Risale-i Nur talebelerine kumpas kurulduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma çerçevesinde mağdurların silahlı terör örgütü suçu ile itham edilmesini sağlamakla itham edilen iki polis hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Tahşiyeci diye nitelendirilen Risale-i Nur talebelerine kumpas kurulduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma çerçevesinde iki polis hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Tahşiyecilere ait İstanbul Bahçelievler'deki sohbet evine 22 Ocak 2010'da yapılan ve bombaların ele geçirildiği baskın öncesinde hiçbir görev emri olmadığı halde ev etrafında konuşlanan polislere yönelik çalışmalar sırasında, evin çevresinde bulunan polislerin Hüseyin N. tarafından yönlendirildiği belirlendi. Hüseyin N.'nin aynı akşam Ahmet Ö. isimli emniyet mensubu ile irtibatlı olduğu, Ahmet Ö.'nün amir pozisyonunda olması hasebiyle aldığı bilgileri üst rütbedeki emniyet görevlilerine aktardığı iddia edildi. Şüpheli olarak ifadelerine başvurulan Hüseyin N. ve Ahmet Ö. önce serbest kalsalar da soruşturma savcısının itirazı üzerine haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

SADECE O EV ETRAFINDA TOPLANMIŞLAR

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakim Durmuş Karaçalı tarafından çıkarılan yakalama kararında, mağdurların sohbet evi olarak kullandıkları Bahçelievler'deki Turgut Yıldırım'a ait ikamete el bombası ve fişeklerin müşteki ve mağdurlar dışında başka kişiler tarafından konularak maddi iz ve delil üretildiğine dair somut bulguların bulunduğu kaydedildi. Şüphelilerin 2010 yılındaki operasyon kapsamında Tahşiye gurubuna ait 5'i dershane olarak kullanılan 38 adreste arama yapılmasına rağmen diğer evlerde hiçbir izleme ve teknik takip faaliyetinde bulunmadıkları, sadece bombaların ele geçirildiği Turgut Yıldırım'a ait Bahçelievler'deki sohbet evinde hiçbir görev yazısı olmadan konuşlandıkları kaydedildi. Terör ve İstihbarat polislerinin telefon HTS'lerinin incelendiğinde çok sayıda polisin bombalar bulunmadan saatler önce ev etrafında bulundukları kaydedilen kararda, evin çevresinde bulunan polislerin Hüseyin N. tarafından yönlendirildiği, Hüseyin N.'nin aynı akşam Ahmet Ö . isimli emniyet mensubu ile irtibatlı olduğu, Ahmet Ö.'nün amir pozisyonunda olması hasebiyle aldığı bilgileri üst rütbedeki emniyet görevlilerine aktardığı iddia edildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ SUÇU KURGUSU

İki şüpheli polisin mağdurların silahlı terör örgütü suçu ile itham edilmesini sağlayarak iftira suçu işledikleri bu yönde kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu kaydedilen kararda, şüpheliler hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve iftira suçları kapsamında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmedildiği belirtildi. Şüpheliler görüldükleri yerde gözaltına alınıp Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahşiyecilere “terörist” kurgusu yapan 2 polise yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN