Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni soyadını değiştirdi!

Giriş Tarihi: 15.7.2015 12:06 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 12:10
Yeni milletvekili soyadını değiştirdi!

Van Adem Özcaner Diyarbakır'da mahkemeye başvurarak soyadını 'Geveri' (Yüksekovalı) olarak değiştirdi.

7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden () Van seçilen Adem Özcaner'in 2014 yılında Diyarbakır 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne soyadı değişikliği talebiyle açtığı dava sonuçlandı.

Diyarbakır Nüfus Müdürlüğü'ne karşı 'Ad ve Soyadı düzeltilmesi' istemiyle dava açan Özcaner dilekçesinde, gerçekte soyadının Geveri olduğunu, aile içinde ve çevrede de soyadının bu şekilde bilindiğini belirterek yanlışlığın düzeltilmesini istedi.

MAHKEMELER ARASINDA UYUŞMAZLIK ÇIKTI

Özcaner'in başvurusunu alan Diyarbakır 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre ad ve soyadı değiştirilmesinin çekişmesiz yargı işlerinden olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek dosyayı Diyarbakır 1'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'ne gönderdi.

Diyarbakır 1'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nin karşı görevsizlik kararı vermesi üzerine dosya Yargıtay 17'nci Hukuk Dairesi'ne gönderildi.

Dosyayı inceleyen Yargıtay, davanın ilk açıldığı mahkeme olan 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nin yargılamayı yapmakla görevli olduğunu belirtti. Yargıtay kararından sonra yargılamayı başlatan mahkeme önce Nüfus Müdürlüğü'nden görüş aldı.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Özcaner'in yakınları da davacının soyadının aslında Geveri olduğunu söyledi.

SOYADI GEVERİ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Adem Özcaner'in Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Geveri sülalesinden olduğunun bilindiğini belirtti.

Davacının kayıtlarda geçen soyadını kullanmak istemediğini ve köklerini temsil eden Geveri'yi kullanmak istediğini belirten mahkeme, davanın kabulüne karar verildiğini kaydetti.

Mahkeme Adem Özcaner'in soyadının Geveri olarak düzeltilmesine karar vererek, soyadı değişikliğinin davacının eş ve çocuklarına bildirilmesine ve kararın bir yerel gazetede ilan edilmesine de hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni milletvekili soyadını değiştirdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN