Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan canlı yayında önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında koalisyon süreci ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 16.7.2015 01:12 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 06:46
Davutoğlu'ndan canlı yayında önemli açıklamalar
Başbakan Davutoğlu, katıldığı televizyon programında Oğuz Haksever, Mustafa Karaalioğlu ve Murat Yetkin'in sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

"7 Haziran seçimlerini okuma konusunda farklı tavırlar gördük. Doğru okunmadı veya yüzeysel olarak hissi tepkiler oldu. AK Parti'yi hezimete uğrattık, AK Parti döneminin sonu geldi, Cumhurbaşkanını yenilgiye uğrattık gibi. Bu doğru değil siyasetin mantığına göre. O andan bugüne kadar AK Parti'nin net iktidarı, az iktidarı veya tek başına iktidar olamaması vardı ihtimaller arasında. En sonuncusuna doğru gittiğini görünce ihtimalleri canlandırdım kafamda."

BLOK TARTIŞMALARI

"Kılıçdaroğlu biz blok dediğinde bizde karşı tarafız deseydik Türkiye'de nasıl bir çalkalanma olurdu. Ama biz bunu demedik, uzlaşma için çabaladık. Türkiye'nin sükunete ve uzlaşmaya ihtiyacı var."


KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

İlkesel olarak üç partiye de eşit yakınlıktayım. Süreç olarak ise koalisyon ihtimallerinde daha fazla gerçekleştirilebilir olan seçenekler var. Ben görüşmelere dosya açmaya gitmedim. Müzakere için değil niyet beyanı için gittiğimi masaya oturduğum anda söyledim. Bu müzakerelerin büyük çoğunluğu psikolojiyi doğru yönetmekle olur. Bu açıdan ilk turu başarılı buluyorum. Tur öncesi Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve HDP ile olan psikolojik farklar azalmış durumda.

3 lidere giderken 3 ayrı grup kurduk. Arkadaşlar bunlarla ilgili raporlar hazırladı. Bütün partilerin beyannamelerini karşılaştırdık. Çalışmalarımız sonucunda görüşmelerde hiç yanılmadık.

CHP İLE YÖNTEMDE ANLAŞTIK

"İlk temasları müzakere süreci olarak değildi, İlk turu çok başarılı buluyorum. Süreç açısından olasılıklar belirginleşiyor. CHP ile yöntem konusunda anlaşmış durumdayız. CHP'de daha ileri bir aşamadayız olduğumuzu söyleyebilirim. Yöntemde anlaştığımız için de CHP uygun gördü ve 'başlayabiliriz' dedi. Bu CHP'ye yakın HDP'den koptuk anlamına gelmez. MHP kapıyı kapattı başlıkları benim algımda doğru değil. Bahçeli ile gerekirse tekrar bir araya geleceğiz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan canlı yayında önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN