Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plüton sonrası ilk mesaj geldi

Giriş Tarihi: 16.7.2015
Plüton sonrası ilk mesaj geldi
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın, cüce gezegen Plüton'a ulaşmak için fırlattığı New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracı, Plüton'a en yakın uçuşu gerçekleştirmesinden 13 saat sonra dün sabah Dünya'yla irtibata geçti. Yetkililer, geminin Plüton'un yüzeyinden aldığı ilk görüntüyü NASA'nın resmi Instagram hesabından yayımladı.

12 BİN 500 KM YAKLAŞTI

Plüton'un yüzeyine 12 bin 500 kilometre yaklaşan ve saatte 49 bin kilometre hızla giden uzay gemisinden görüntüleri almaya devam eden NASA, gezegene dair bütün görüntüleri alma işleminin 1 seneye yakın süreceğini ve son yayımlanandan 10 kat daha yüksek kaliteli görüntülerin bugün ellerine geçeceğini bildirdi. New Horizons'ın gezegene yaklaştığı, ilk olarak ABD yerel saatiyle sabah 7.49'da duyurulmuştu. Plüton'a yaklaşmasından 15 dakika sonra geminin, gezegenin uydusu Charon'a 28 bin kilometre yaklaştığı bildirildi. Saat 8.51'de Plüton'un gölgesinden geçtiği aktarılan New Horizons, saat 10'da da Charon'un gölgesinden geçiş yaptı. New Horizons Dünya ile irtibata ise saat 8.53'te (Türkiye saatiyle 14.49) geçti. DIŞ HABERLER

BÖYLE SEVİNDİLER
New Horizons'ın Plüton'a en yakın uçuşu yaptığı haberini aldıktan sonra geminin hiçbir hasar görmediği belirleyen NASA görevlileri, 9 sene sonra gelen bu mutlu haberi Maryland'deki gözlem merkezinde böyle coşkuyla kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plüton sonrası ilk mesaj geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN