Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazarlık haftaya başlıyor

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Pazarlık haftaya başlıyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında muhalefet partileri ile birinci tur görüşmeleri tamamlanmasının ardından önümüzdeki dönemin takvimini de belirledi. AK Parti, ikinci tur görüşmeleri CHP ile yapacak. Önümüzdeki hafta Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tekrar bir araya gelecek. Bu görüşmelerin ardından resmi heyetler arası görüşmeler başlayacak. CHP ile pazarlıklar sonrasında hükümet kurulamazsa AK Parti, diğer partilerle temasa geçip başka formüller deneyecek. Takvim şöyle işleyecek:

YETKİLİ KURULLAR TOPLANIYOR: Davutoğlu, 20 Temmuz pazartesi günü partisinin MYK'sını toplayacak. Toplantıda ilk tur temaslar değerlendirilecek. Davutoğlu, kurmaylarının ikinci tura ilişkin görüş ve düşüncelerini alacak. Salı günü de Bakanlar Kurulu toplanacak ve aynı konu masaya yatırılacak.

MEKİK DİPLOMASİSİ: Yetkili kurullar çalışırken aynı zamanda perde arkası temas trafiği de devam edecek. CHP ile temaslar için görevlendirilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, MHP ile temas kuracak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de pazartesi günü itibariyle nabız yoklamaya başlayacak. Bu görüşmeler kamuoyuna yansıtılmadan, sessiz diplomasi ile yürütülecek.

SADECE CHP İLE PAZARLIK YAPILACAK: MHP kanadı ile temas sürdürse de ikinci tur ve resmi koalisyon pazarlıkları sadece CHP ile yürütülecek. MHP'nin tavrı ve HDP'nin "CHP ile koalisyonu deneyin" mesajları nedeniyle bu noktaya gelindi. AK Parti CHP ve MHP ile eş zamanlı görüşmeler planlamıştı.

LİDERLER BİR ARAYA GELECEK: Kültür Bakanı Ömer Çelik ile CHP'nin temas için görevlendirdiği Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç arasındaki görüşme trafiği bayram sonrası hızlanacak. İki isim görüşme takvimi ve yöntemine ilişkin taslak hazırlayıp liderlere sunacak. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun 22 Temmuz Çarşamba günü bir araya gelmesi planlanıyor.

HEYETLERARASI GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK: Liderlerin yaptığı görüşmede koalisyonun temel ilkelerinin ele alınması bekleniyor. İki taraf da bu konuda isteklerini masaya getirecek. Liderlerin mutabık kalacakları çerçevede heyetler arası resmi müzakereler sürdürülecek.

CHP OLMAZSA MHP'NİN KAPISI ÇALINACAK: Heyetler yeni koalisyonun kurulması için makul diye tanımlanan sürede çalışacak. Uzlaşma sağlanırsa yeni bir hükümet kurulacak. Anlaşma sağlanamaz ve görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa bu kez diğer seçenekler gündeme gelecek. AK Parti, bir kez daha MHP'nin kapısını çalacak. MHP'nin ilk tur görüşmede, "ülkeyi hükümetsiz bırakmayız" sözlerinden hareketle bu görüşmede koalisyon ya da AK Parti'nin azınlık hükümetine destek gibi seçenekler konuşulacak.

CHP'DEN ÇÖZÜM PAKETİ
Hükümet kurma arayışları sürerken CHP'den çözüm paketi adımı geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, anadil öğretiminin desteklenmesi, seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi, Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti kurulmasını öngören düzenlemelerin de yer aldığı çözüm paketini Meclis Başkanlığı'na sundu. Gerekçede sorunun eşit yurttaşlık temelinde çözülmesi gerektiğine dikkat çekildi. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazarlık haftaya başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN