Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şükür Bayramı nasıl Şeker Bayramı'na dönüştü!

Giriş Tarihi: 17.7.2015 14:21 Güncelleme Tarihi: 17.7.2015 14:23
Şükür Bayramı nasıl Şeker Bayramı'na dönüştü!

Tarihçi Murat Bardakçı, bugünkü köşesinde her Ramazan Bayramı'nda yaşanan "Ramazan Bayramı mı Şeker Bayramı mı" tartışmasına ilişkin yeni bilgiler paylaştı.

Bardakçı, Ramazan Bayramı'na eskiden Şükür Bayramı dendiğini ancak yıllar boyu yapılan okuma hatalarından sonra Şeker Bayramı olarak adlandırıldığını söyledi.

İşte Murat Bardakçı'nın Habertürk'teki yazısından bazı kısımlar;

"20-25 SENE ÖNCE ŞEKER BAYRAMI DİYE BİLİNİRDİ"
Bugün bayram; sizlerin de her gününüz bayram gibi, bayramınız da kutlu olsun. Şimdi genellikle "Ramazan Bayramı" denen bu bayram, bundan 20-25 sene öncesine kadar genellikle şehirlerde"Şeker Bayramı" diye bilinirdi.

ŞÜKÜR BAYRAMI ŞEKER BAYRAMI OLDU
İfadedelerde geçen "şükür" kelimesi zamanla bayramın da ismi oldu ve Ramazan Bayramı'na asırlarca "Şükür Bayramı" dendi. Derken, "şükür" kelimesi "şeker"e döndü ve "Şükür Bayramı" da "Şeker Bayramı" haline geliverdi!

OKUMA HATASI
Kelimenin değişmesinin sebebi, bir okuma hatasıydı... "Şükür" ve "şeker" kelimeleri eski harflerle aynı şekilde yani "şın-kef-rı" ile yazılırlar. Metinde geçen kelimenin"şükür" mü yoksa "şeker" mi olduğu sözün gelişinden anlaşılır ve kelime nasıl gerekiyorsa öyle okunur.

Halkın "Şükür Bayramı" dediği eskinin "ıyd-i fıtr"ının zamanla "Şeker Bayramı" hâlini almasının sebebi, işte bu okuma hatası idi. Asırlar boyunca doğru şekilde, yani "şükür" diye okunan kelime sonraları bu hatâ neticesinde"şeker" zannedilince bayramın ismi de değişiverdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şükür Bayramı nasıl Şeker Bayramı'na dönüştü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN