Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram ziyareti koalisyon harareti

Partilerin bayram ziyaretlerinin ana gündem maddesi koalisyon görüşmeleriydi. CHP'ye AK Parti heyetinin ziyaretinde 'Cumhurbaşkanı', MHP ziyaretinde ise 'Meclis Başkanı' tartışması yaşandı

Giriş Tarihi: 19.7.2015
Bayram ziyareti koalisyon harareti
Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde, siyasi partiler birbirlerine bayramlaşma ziyaretlerinde bulundu. Bayramlaşmalarda koalisyon tartışmaları öne çıktı. AK Parti'de Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Ankara milletvekilleri Murat Alparslan, Jülide Sarıeroğlu, Nevzat Ceylan, Gençlik Koları üyesi Zeynep Yıldız'dan oluşan heyet, partilerden gelen heyetleri kabul etti. AK Parti'yi ilk ziyaret eden ilk tur görüşmelerinde güçlü koalisyon kurma sinyalinin alındığı Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ankara milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Nihat Yeşil'den oluşan CHP heyeti oldu. Oldukça samimi ortamda gerçekleştirilen ziyarette renkli görüntüler ve sohbetler yaşandı. Çalık misafirlerine memleketi Malatya'nın meşhur meyvesi kayısı ikram etti. Türkiye'de şu anda çok iyi bir hava olduğunu belirten Tanrıkulu, "Seçimden önceki kutuplaşma, ötekileştirme havası gerçekten de çözüldü gibi. Umarım bu hava daimi olur. Umarım çok daha iyi günlerle buluşacağız ve Türkiye'yi buluşturacağız" ifadesini kullandı.

İkinci turda HDP'ye ziyaret olmayacak

Aynı saatlerde AK Parti'den bir heyet CHP Genel Merkezi'ne giderek bayramlaşma ziyaretinde bulundu. İstanbul Milletvekili Erol Kaya başkanlığındaki AK Parti heyetini CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'in başkanlığını yaptığı heyet ağırladı. Özçelik'in görüşme esnasında sözü Erdoğan'a getirmesi karşılıklı atışmaya neden oldu. Kaya "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tür koalisyon görüşmelerine tartışma konusu yapılmasının çok şık olmadığını ifade edeyim. Ama biz bu kadar şey yapsak bile, Allah'ın izniyle oturup medeni bir şekilde bu meseleleri çözeriz. Ben bu noktada ümitvar olduğumu ifade edeyim" yanıtı verdi.

Bahçeli: Biz millet iradesini arzularız

Bayramlaşmalarda asıl tartışma MHP heyetinin CHP'yi ziyareti sırasında yaşandı. CHP Genel Merkezi'ni MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MYK üyeleri Ankara Milletvekili Mustafa Mit ile Ömer Demirel'den oluşan heyet ziyaret etti. Murat Özçelik, MHP ile koalisyonu arzu ettiklerini ifade ederek "Ancak hayırlısı başka şekildeymiş" dedi. Karakaya "hayırlı olsun" karşılığını verirken Meclis Başkanlığı seçiminin ardından partisine yönelik "koltuk değneği" eleştirilerine tepki gösterdi. Bu tür yakıştırmaların doğru olmadığını kaydeden Karakaya "O zaman CHP'ye de tekerlekli sandalye oldu denilebilir' ifadesini kullandı ve AK Parti-CHP koalisyonu kurulabileceğini belirtti. TBMM Başkanlığı seçim süreci ile ilgili değerlendirme yapan Karakaya, o dönemde MHP'nin Meclis Başkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na da destek verilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu sözler üzerine Özçelik, "Şeffaf bir şekilde İsmet Yılmaz'a verdik' diyorsunuz" dedi. Karakaya ise "Biz oy vermedik, yanlışımız da yok" karşılığını verdi. MHP Ankara Milletvekili Mustafa Mit'in, "Sayın Deniz Baykal'ı aday göstermeden önce, hiç kimseyle görüşme aklınıza gelmedi mi?" sorusunu yöneltmesi üzerine, Özçelik, "Sizin, Ekmeleddin Beyi sunarken aklınıza gelmedi mi? Ne yapacaktık? Sizin onayınızı alıp da mı verecektik?" dedi. Karşılıklı atışmaların ardından CHP'li Özçelik, "Sonunda siz AKP'ye dışarıdan destek verir seçime götürürsünüz, hayırlı olsun" dedi. Bu sözler üzerine Karakaya, "Siz de AKP ile koalisyon kurarsınız" yanıtını vererek, "Cumhurbaşkanı'na bu yolu açan da sizsiniz. Buralara gelmeye gerek yok" diye konuştu. Yaşanan tartışmanın ardından iki partinin bayramlaşma heyeti birlikte ayağa kalkarak ziyareti sonlandırdı.


'AZ ÖNCE ORTAK GELDİ HERHALDE'
AK Parti'nin, bayram ziyareti kapsamında ikinci konukları Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Ankara İl Başkanı Ömer Demirel ve Ankara Milletvekili Mustafa Mit'ten oluşan MHP heyeti oldu. Bayramlaşmaya Karakaya'nın, CHP'yi kastederek, "Az önce koalisyon ortakları buradaydı herhalde" sözleri damgasını vurdu. Karakaya "Türkiye koalisyon bekliyor. Koalisyon çalışmaları devam ediyor. Başbakan 'CHP ile daha ileri ilişkilerimiz' dedi. İkinci işaret Yalçın Akdoğan'dan geldi. 'Çözüm sürecine sadık kalınmalıdır' dedi. Bu açıklamalar koalisyonun CHP ile yapılacağını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Karakaya'nın açıklamalarının üzerine ise AK Partili Öznur Çalık, "Biz bayram molası verdik dedik ama Mevlüt Bey kanaatlerini paylaştı. Biz kimseye yön çizmedik, tüm siyasi partiler özveri ile hareket etmeli" dedi.

HDP İLE GÜNDEM ÇÖZÜM
HDP'nin AK Parti ziyaretinde ise gündem Çözüm Süreci oldu. AK Parti'yi Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, MYK üyesi Zeynep Karaman, PM üyesi Ahmet Karataş'tan oluşan HDP heyeti ziyaret etti. DAEŞ'in daha fazla kan akıtmaması için dua ettiklerini kaydeden Bilgen, Hz. Muhammed'in bir sözünü hatırlatarak, 'huzur ve güven için hızlı hareket edilmeli' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dolmabahçe mutabakatını tanımıyorum" ifadeleri sorulması üzerine Bilgen, "Cumhurbaşkanı ile hükümet arasındaki sorunların tarafı değiliz. Barış kalıcı olmalı, demokratik bir şekilde eşit şartlarda yaşamak istiyoruz. Halk barış istiyor. Bu tartışmanın tarafı değiliz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram ziyareti koalisyon harareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN