Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alçak saldırı

Kobani'ye gitmek üzere Suruç'ta toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençler basın açıklaması yaparken, aralarına dalan DAEŞ'li canlı bomba pimi çekti. 31 ölü, 103 yaralı var

Alçak saldırı
Suriye'nin Kobani kentine gitmek üzere bayramın son günü İstanbul'dan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 kişi, dün sabah, konakladıkları belediyeye ait Amara Kültür Merkezi bahçesinde, kahvaltı yaptı. Ardından Kobani'ye gitmek üzere basın açıklamasına yapan grubun arasına dalan ve DAEŞ'li olduğu belirtilen bir kadın eylemci, üzerindeki bombayı patlattı. 10'u kadın 31 kişi yaşamını yitirdi, kimisi ağır 103 kişi de yaralandı.
Suruç'ta, bayramın son günü belediyeye ait Amara Kültür Merkezi'nde, DBP ve HDP'nin organizasyonuyla 'Rojava Devrimi' adı altında bir etkinlik düzenlendi. HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ ile partililerin de geldiği etkinliğe, çoğunluğu İstanbul'dan olan ve Kobani'ye geçmeyi planlayan SGDF üyesi yaklaşık 300 kişi katıldı. Suruç'un hemen karşısındaki Kobani'ye giderek kütüphane ve çocuk parkı yapmayı planlayan ve gece de kültür merkezinde kalan SGDF üyeleri, dün sabah bahçede topluca kahvaltı yaptı. Grup, saat 12.00 sıralarında ise "Kobani'nin yeniden inşası" adı altında kente gidiş amaçlarını anlatmak için basın açıklaması yapmaya başladı.


'İKİNCİ BOMBA OLABİLİR' ANONSU

Fakat tam bu sırada bahçeye gelen bir kadın, kalabalığın arasına girip üzerindeki parça tesirli bombayı patlattı. Büyük bir gürültüyle meydana gelen patlamanın ardından bahçe adeta kan gölüne döndü. Ceset parçaları etrafa saçılırken, bahçe yaralılarla doldu. Yaralı kurtulanlar ise büyük bir panikle kaçmaya çalıştı. Patlamayı duyunca olay yerine akın eden vatandaşlar ise kurtarma çalışmalarını yürütmeye çalışan ekiplerin işini zorlaştırdı. Toplanan kalabalık "İkinci bir bomba olabilir" anonslarıyla uzaklaştırılmaya çalışıldı.
Olay yerine hemen çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla çevre il ve ilçelerdeki hastanelere kaldırıldı. İlçeye Diyarbakır'da hava ambulansı da gönderilirken, Şanlıurfa'dan da polis takviyesi yapıldı. Çevre illerdeki hastanelerin yoğun bakım üniteleri de alarma geçirildi. Saldırının ardından, kentte yaralılar için kan verme seferberliği başlatıldı. Sosyal medya üzerinden ve anonslarla vatandaşlar kan vermeye davet edildi. Pek çok kişi çağrıya kulak verip hastanelere başvurdu.

KENTE GİRİŞ ÇIKIŞLARA DENETİM...

Ölü sayısı İçişleri Bakanlığı tarafından 27 olarak açıklandı. Ancak bu sayı daha sonra 30'a yükseldi. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, terörü lanetle kınadığını söyleyerek, "Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Güvenlik güçlerimiz yaşını ve kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Bütün yaralılar, sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi. Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altına alındı. Vatandaşlarımız da her türlü provokasyona karşı uyanık olmalı. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Hepimiz çok üzgünüz" dedi.
Suruç'taki gelişmelerle ilgili Başbakanlık'ta, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturuldu. Tüm emniyet birimleri teyakkuza geçirilirken, polislerin izinleri iptal edildi. Bölgeye, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde istihbarat, terör, olay yeri incelem ve bomba imha uzmanından oluşan özel bir ekip gönderildi.

'CESETLERİN ALTINDA KALDIK'

Grupla birlikte İstanbul'dan gelen ve kanlı saldırıdan hafif yaralı kurtulan Garip Çelik dehşet anlarını, "Basın açıklaması sırasında tam fotoğraf çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Biz de cesetlerin altında kaldık. Çok büyük bir kargaşa yaşandı. Patlama olurken kameram açıktı. Alttan üste doğru bir patlama oldu. İstanbul'dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatın�� kaybetti" diye aktardı.
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır" denildi.

HDP'NİN VEKİL ADAYI EŞİ VE OĞLUNU KAYBETTİ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), patlamada ölenlerden 19'unun isimlerini internet sitesinde yayımladı: Koray Çapoğlu, Hatice Ezgi Saadet, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Dedizem, Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç, Alper Sapan, Okan Pirinç, Cemil Yıldız, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Ali Can Vural, Mehmet Ali Vural, Osman Çiçek, Mücahit Ero ve Mehmet Ali Barutçu... HDP'nin Bursa milletvekili adayı Metin Kılıç da HDP Parti Meclisi üyesi olan eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç'ı bombalı saldırıda kaybetti. Kızı Sinem Kılıç ise annesi ve kardeşiyle katıldığı basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamada yaralandı.


Suruç'taki patlamadan hemen
sonra dehşet anları
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alçak saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN