Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu vahşeti işleyenleri lanetliyorum'

'Bu vahşeti işleyenleri lanetliyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suruç'taki saldırıya sert tepki gösterdi: Bu vahşeti işleyenleri milletim adına lanetliyor, kınıyorum. Teröre karşı icraata geçme zamanının geldiğini ifade etmek istiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Suruç'taki terör saldırısını gerçekleştirenleri lanetlediğini söyledi. Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 41. yıldönümü sebebiyle düzenlenen Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için dün Lefkoşa'ya giden Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından resmi törenle karşılandı. Akıncı ile görüşmesi sonrası, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi geçit töreni sırasında yaptığı konuşmada Suruç saldırısına da değinen Erdoğan, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:
NEREDEN GELİRSE GELSİN: Bu vahşeti işleyenleri milletim adına lanetliyor, kınıyorum. Terör nerden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Terörün dini, ırkı, milliyeti, vatanı yoktur.
İCRAATA GEÇME ZAMANI: Teröre karşı uluslararası bir mücadele verilmesi gerektiği ortadadır. Bunu yıllardır hep söylüyoruz ama söylemekle kalmayıp, artık icraata geçme zamanı geldiğini de özellikle ifade etmek istiyorum.
FIRSAT KAÇMAMALI: Ortak tarihimiz açısından müstesna bir günde buradayız. Sayın Cumhurbaşkanıyla şu andaki görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirdik. Bu sürecin her iki tarafta kararlılıkla sürdürme alametleri belirdi. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekir diye düşünüyorum.
ARTIK NİHAYETE ERMELİ: Yıllar yılı ortada bırakılan süreci artık bizim nihayete erdirmemiz gerekli. Annan Planı ile bir çıkış olmuştu ki, umut doluydu. İsviçre'de attığımız adımlar çok önemliydi fakat bunu noktayı koyarak bitiremedik. Temenni ederim ki,bu yapılan çalışmalar adeta buna noktayı koyma azmiyle devam eder. Gerek Rum tarafı gerek Türk tarafı adil bir neticeyi yakalarlar. Başta siyasi eşitlik olmak kaydıyla bu adımı atmış oluruz.

VAHADAN BEREKETLİ TOPRAKLARA: Görüşmeleri yürüten teknokratlar ve liderlerin bir azmin içinde olduğunu gördüm bundan mutluyum. Biz de garantör ülke olarak elimizden geleni yapmaktayız. KKTC olarak bilmelisiniz ki, bizler her zaman Anavatan yavru vatanla el ele bu çalışmaları sürdüreceğiz. Su çalışması bitme aşamasına geldi. Ardından bu barış suyu projemiz sona ermiş olacak, ki bu Kuzey Kıbrıs'ı çok daha rahatlatacak. Artık Kıbrıs vaha olmaktan, bereketli toraklar haline gelmiş olacaktır. Turizmde, eğitimde güzel gelişmeler var. Diplomaside artık uluslararası kurumların temsilcilerinin Kuzey Kıbrıs'taki görüşmeleri süreci çok daha verimli olarak etkileyecektir.

'ARTIK BARIŞ PAYLAŞILSIN'
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise, "Türkiye Kıbrıs'ta barışçıl bir çözümün arkasında duruyor, biz de bundan kıvanç duyuyoruz. Sadece 20 Temmuz'u başlangıç almak isteyenler var. Bundan öncesini görmek istemeyenler var ama öncesi var. 15 Temmuz olmasaydı 20 Temmuz olmazdı. Bu ülkede ve dünyanın hiçbir yerinde 15 Temmuzlar, 20 Temmuzlar olmasın. İnsanlar barış içinde yaşasınlar. Bizler Kıbrıs'ın acısını paylaştık, acısını, gözyaşını paylaştık, gelecek nesiller barışı paylaşsınlar. Bu adamın nimetlerini paylaşsınlar. Akdenizi barış alanı haline getirebilelim. Türkiye ve Yunanistan da elele gönül gönüle yeni bir döneme yelken açalım" diye konuştu.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN TEBRİK TELEFONU
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 41. yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu'yu telefonla aradı. Görüşmelerde her iki lideri tebrik eden Davutoğlu, Türkiye'nin, kapsamlı ve adil bir çözüm süreci için şimdiye kadar olduğu gibi yapıcı katkısını sürdüreceğinin altını çizdi. Davutoğlu, ayrıca KKTC'de hükümeti kuran Başbakan Kalyoncu'yu da yeni görevi dolayısıyla kutladı.

TÖREN MANGASINA GÖLGE MOLASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'ye gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Devlet Konukevi'nin şeref salonunda bir süre kaldı. Erdoğan gelmeden önce apronda yerini alan tören mangası beklemesini sürdürdü. Erdoğan'ın uçuşunun gecikeceğini bildirilmesi üzerine tören mangası gölgeye alındı. Burada 8 dakika dinlenen askerler daha sonra tören alanındaki yerlerine geçerek Erdoğan'ın uğurlanmasında görev aldı.


Suruç'taki patlamadan hemen
sonra dehşet anları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu vahşeti işleyenleri lanetliyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN