Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Derneği'nden kınama

Giriş Tarihi: 21.7.2015 22:26 Güncelleme Tarihi: 21.7.2015 22:39
Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Derneği'nden kınama

Suruç'ta A Haber muhabirine yapılan çirkin saldırıya Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Derneği'nden kınama geldi. Her iki bildiride de 'Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin hedef gösterilmesi kabul edilemez' vurgusu yapıldı.

TGC: A HABER MUHABİRİ VE KAMERAMANINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ


Şanlıurfa Suruç'taki terör olayı sonrasında gelişmeleri takip eden A Haber Muhabiri Sercan Bilgi ve Kameraman Orhan Şener'e yönelik saldırıyı kınayan TGC Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada "Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin hedef gösterilmesi kabul edilemez. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu çirkin saldırıyı kınıyoruz" denildi. TGC Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

"Şanlıurfa Suruç'ta insanlık dışı bir terör saldırısı yapılmıştır. Bu insanlık dışı saldırıyı yapan karanlık güçlerin ortaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Gazeteciler de bu bölgede halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapmaktadırlar.

Ancak A Haber muhabiri Sercan Bilgi ve kameraman Orhan Şener'e yönelik fiziksel bir saldırı meydana gelmiştir. Meslektaşlarımız hedef gösterilmiş ve fiziksel saldırıyla görevlerini yapmaları engellenmiştir. Gazeteciler görevlerini yapamazlarsa gerçekler ortaya çıkmayacak ve karanlık odaklar amacına ulaşmış olacaktır. Bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırıların olağan hale gelmesinin basın özgürlüğü açısından vahim bir durum olduğunu hatırlatıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Olayın sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz."

MEDYA DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

21.07.2015

20 Temmuz 2015 tarihinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan bombalı saldırı hepimizi derinden yaralamıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

VATANDAŞLARIMIZ BUNA ALET OLMAMALI

Terörün amacı dehşet uyandırmak, toplumsal kargaşaya yol açmak, birlik ve bütünlüğü bozmaktır. Medyanın görevi teröristlerin amaçlarına hizmet etmek değil, sorumlu yayıncılık yapmaktır.

Benzer şekilde, toplumun bütün fertlerine, özellikle siyasilere de büyük görev düşmektedir. Terör eylemlerini bir siyasi araca dönüştürmek; insanların acılarını kutuplaştırmayı artırmak ve seçmenlerini konsolide etmek için bir manivela olarak kullanmaya çalışmak bumerang etkisi yapan bir yanlıştır. Vatandaşlarımız bu neviden kışkırtmalara alet olmamalıdır.

DEMİRTAŞ MESLEKTAŞLARIMIZI HEDEF GÖSTERİYOR

Suruç'ta yaşanan bombalı saldırı sonrasında olay yerine giderek gelişmeleri takip etmeye çalışan A Haber muhabiri Sercan Bilgi ve kameraman Orhan Şener saldırıya uğramıştır. Dört kişiden oluştuğu belirtilen bir grup tarafından hedef gösterilen Bilgi ve Şener darp edilmiş, çatıdan aşağı atılmakla tehdit edilmiş, yayın yapmaları engellenmiştir. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Medya Derneği olarak gazetecilerin can güvenliğine yönelik bu saldırı ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bazı üyelerimizi hedef göstermesi arasında paralellik olduğunu düşünüyor; sayın Demirtaş'ı basın ve ifade özgürlüğüne saygılı davranmaya davet ediyoruz.

ÖZEL BİR ÖNLEM ALINMALI

Halkın haber alma hakkına kast eden saldırganların bir an önce bulunup adil bir yargılamaya tabi tutulması konusunda güvenlik güçlerinin üzerlerine düşeni yapacağı, en tabii beklentimizdir. Meslektaşlarımızdan ise sakin olmalarını, her ne olursa olsun hukuk içinde kalmalarını, 'kendi güvenliklerini sağlamak' gibi ilkel yöntemlere başvurmamalarını rica ediyoruz. Yetkili mercilerin ve ilgili siyasi parti yetkililerinin bu neviden olayların tekrar yaşanmaması için gazetecilerin çalışma koşulları konusuna özel bir önem vermelerini talep ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Derneği'nden kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN