Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti-CHP görüşmesi sonrası açıklama

Türkiye ile ABD arasında IŞİD’e karşı varılan mutabakatın bir ayağını da, örgütün mali kaynaklarını kesmeye yönelik mücadele oluşturacak.

Giriş Tarihi: 24.7.2015 19:16 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 20:32
AK Parti-CHP görüşmesi sonrası açıklama

Hükümet kurma sürecinde AK Parti ve CHP arasında varılan mutabakat çerçevesinde heyetler arası ilk görüşme 5 saat sürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında "Görüşmeler önümüzdeki hafta yoğun şekilde hafta sonuna kadar sürecek" dedi.

KOÇ: SONUNDA UZLAŞI OLUR VEYA OLMAZ...

Koç, "Koalisyon partisi kurulmaya çalışılmıyor, koalisyon hükümeti kuruluyor. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar ciddi. Hem güvenlik hem de ekonomik çerçeve içerisinde sıkıntılar var. Başında itibaren söylediğimiz bu çalkantılı dönemde Türkiye'yi çözümsüz bırakmamak adına kendi çıkarlarımızı öteleyip, ülke çıkarlarını ön plana alan bir siyasi çizginin savunuculuğunu yapmaya gayret ediyoruz. Görüşmeler haftasonuna kadar sürecek. Sonunda bir uzlaşma olur veya olmaz bunu bilemeyiz. Biz CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız" diye konuştu.

ÇELİK: İLK TOPLANTI VERİMLİ GEÇTİ

AK Parti'yi temsilen koalisyon görüşmesine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de yaptığı açıklamada, "Pazartesi Bakanlar Kurulu olursa Salı bir araya geleceğiz. İlk toplantı verimli oldu diyebiliriz. 10-12 Maddeyi belirledik. Bundan sonrasında oturacağız heyetlerle her bir konuya göre tartışma yapacağız, değerlendireceğiz. Gün aşırı bir araya gelerek dört beş toplantıda maddeleri bitireceğiz. Bundan sonra böyle ilerleyeceğiz. Herşeyi açıklıkla konuştuk. İki ayrı partiden bahsediyor. Ak Parti, Ak Parti olarak kalacak. İlkeleri devam edecek. Tek parti mantığı ile bir araya gelmiyoruz. Herkes felsefelerini ortaya koyuyor. Koalisyon hükümetlerinin mantığı yakınlık kurmakla alakalıdır. Yakınlık çerçevesinde ortak hükümet kurarsak ne ortaklıklarımız olur. Bunlara bakıyoruz. Yorucu ve dinamik bir hafta var önümüzde. Titiz bir şekilde her şeyi masaya yatırıyoruz" diye konuştu.

ÖMER ÇELİK'İN AÇIKLAMALARI;

AK PARTİ VE CHP HEYETLERİ


Ankara Palas Devlet Konukevi'nde saat 14.10'da başlayan görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can katıldı.
CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti-CHP görüşmesi sonrası açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN