Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den operasyon yorumu: Zamanlama manidar

Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Suriye'deki unsurlarına yönelik operasyonun zamanlamasının manidar olduğunu söyledi. Daha düne kadar IŞİD terörü karşısında Türkiye'nin bir şey yapmadığı, hatta IŞİD'e destek verdiği yaygarasını koparıyorlardı, şimdi de "niye operasyon yapıyorsun?" diye karşı çıkıyor.

Giriş Tarihi: 24.7.2015 16:49 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 17:32
HDP'den IŞİD operasyon yorumu: Zamanlama manidar

'e yönelik gerçekleştirilen hava operasyonunu değerlendiren Grup Başkan Vekili İdris Baluken, AK Parti hükümetinin IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği operasyonun samimiyetinin tartışıldığını ifade etti.


"AK PARTİ SAMİMİ İSE.."


Baluken, "AKP eğer samimi ise öncelikle yurt içinde katliamlar yapan ve yapmaya her an hazır olan IŞİD'in uyuyan hücrelerine yönelik operasyon yapması gerekir. Yeni katliamların önüne geçmek için tedbirler alması gerekir. Bu anlamda etkin bir çalışma ve tedbirin olmadığını görüyoruz" dedi.

TSK DAEŞ'E KARŞILIK VERDİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!


Operasyonun tam da AKP hükümetinin hem içeride, hem de uluslararası kamuoyunda IŞİD ile ilişkileri konusunda oluşan algının yarattığı baskının artığı bir döneme denk geldiğini söyleyen HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, şöyle konuştu:

"AK PARTİ'NİN AMACI BASKIDAN KURTULMAK"

"Operasyonun zamanlamasını çok manidar buluyoruz. AKP, IŞİD ile ilişkilerinden dolayı oluşan baskıdan kurtulmak için IŞİD ile mücadele etme görüntüsünü vermeye çalışıyor. Türkiye bu operasyon ile 1 taşla 3 kuş vurmayı hedefliyor. Birincisi IŞİD ilişkileri konusunda, üzerindeki baskıdan kurtulmaya, ikincisi çöken Suriye politikası nedeniyle yeni oluşan denklemde rol almaya çalışıyor.

"KÜRT KAZANIMLARINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Üçüncüsü ile Rojava'da Kürtlerin Tel Abyad'ı alması ve kantonlarını birleştirmesinden sonra oradaki Kürt kazanımlarını engellemeye çalışıyor. Kilis sınırına asker yığarak Cerablus'un PYD'nin eline geçmesini önlemeye çalışıyor. Bakanlar Kurulu toplantısında sınır güvenliği gündeme gelirken, sürekli önüne koyduğu tampon bölge hayalini gerçekleştirmek ve yapılan operasyon ile Suriye'ye girip tampon bölge oluşturmak istiyor. Bu nedenle bu operasyona temkinli yaklaşmak gerekiyor."

KOBANİ'DE TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMIŞLARDI

IŞİD terör örgütü Kobani'ye saldırdığında Türkiye'nin karşılık vermesin istemiş, olmayınca da Türkiye'ye bir dizi suçlama yöneltmişti. Peşmerge'nin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişine izin verilmesi, Kobani'ye TIR'lar dolusu erzak ve yardım malzemesi gönderilmesi, çatışmada yaralanan Kürtlerin Türkiye'de tedavi edildiği gerçeği görmezden gelinip, IŞİD teröründen Türkiye'yi sorumlu tutma çabası içine girilmişti. İdris baluken'in bu son açıklaması da 'artık bir karar ver' dedirtti. Operasyon yapmasa "niye yapmadın", yapsa "niye yaptın" eleştirisini yapmak da ancak böyle bir siyasi parti liderinden beklenecek bir söylem olsa gerek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'den IŞİD operasyon yorumu: Zamanlama manidar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN