Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartek de eski yüklenici hakkında nda bulundu

Geçtiğimiz Ocak ayında 'de ESHOT'un elektronik ücret toplama ihalesini kazanan Kartek, eski yüklenici ve teknik çalışanları hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na nda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Haziran ayında elektronik ücret toplama sisteminin şifre ve kodlarını değiştirerek devir işlemlerini engellemeye çalışan eski yükleniciye suç duyurusunda bulunmuştu.

Giriş Tarihi: 24.7.2015 15:55
Kartek de eski yüklenici hakkında suç duyurusunda bulundu
Kartek, ihale sonucunda imzaladığı "Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti Sözleşmesi" uyarınca sistemin devrinin eski yüklenici tarafından engellenmesine yönelik olarak adli inceleme yapılması için kamu davası açılması talebinde bulundu, bilirkişi raporunda da yer alan tespitler şöyle:
Yolcu elektronik kartları üzerindeki manipülasyon; sistemin kök anahtarı verilmeyerek kart içindeki bakiyelerin tespit edilemez duruma getirilmesiyle kamu zararının oluşturulması ve veri tabanına müdahale ederek Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan sistem kayıtlarına sağlıklı ulaşılamaması. Tüm bu maddeler ile ilgili olarak Kartek'in avukatları tüm delillerin toplanması ve bilirkişi kurulu raporunun tamamlanmasıyla şüpheliler hakkında işlemini gerçekleştirdiler.

SİSTEMİN İŞLETİLMESİNİ ENGELLEYEREK, KAMU MAĞDURİYETİ OLUŞMASINA SEBEBİYET VERDİLER

Konuyla ilgili olarak Kartek Avukatı Cem Çağdaş Başbay, "Tarafımızca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının 2015/65514 Soruşturma numarası ile eski yüklenici ve yetkilileri hakkında müvekkil şirket tarafından suç duyurunda bulunulmuştur. Daha önce uzmanların yaptığı tespitlerin yanı sıra, gelinen aşamada sistem bileşenlerinin sabote edildiği de yargı mercilerine sunulan bilirkişi raporları ile ortaya konulmuştur. Kamu mağduriyetini doğuran, sistemin işletilmesini engelleyen ve İzmir halkını mağdur edenlerin yargı önünde hesap verebilmeleri adına eski yüklenici yetkilileri, teknik çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunduk ve kamu davası açılmasını talep ettik" dedi.

İhalenin sonucuna engel olmaya çalışan eski yüklenici için şu gerekçelerle suç duyurusunda bulunuldu:

"Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kamu faaliyetine engel olmak; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak girmek ve orada kalmaya devam etmek; bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek, değiştirmek veya erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartek de eski yüklenici hakkında suç duyurusunda bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN