Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koalisyon müzakereleri başladı

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Koalisyon müzakereleri başladı
AK Parti ve CHP, koalisyon müzakerelerinin ilk istikşafi görüşmesini dün Ankara Palas Devlet Konukevi'nde gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 saat süren görüşmeye AK Parti'den Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile milletvekilleri Taha Özhan ve Osman Can, CHP'den ise Haluk Koç, Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Selin Sayek Böke ve Kılıçdaroğlu'nun siyasi başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı.

4-5 TOPLANTI YAPILABİLİR

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik konuların geneliyle ilgili heyetteki herkesin değerlendirme yaptığını dile getirerek "Bundan sonra pazartesi günü olabilir ama Bakanlar Kurulu olursa salı günü bir araya geleceğiz. Gün aşırı toplanacağız, çünkü her bir madde ve görüşmeden sonra genel başkanları arayıp, bilgi vereceğiz. Onların değerlendirmelerini alacağız. Bir sonraki gün aşırı gündem için de çalışma yapmamız gerekecek. Bizim kendimizin o maddelerle ilgili bir değerlendirmemiz ve detaylandırmamız var. CHP'nin bir detaylandırması var. Bunları ortak liste haline getirmek gerekiyor" dedi. Her konuya göre, heyete ek katılımlar olabileceğini kaydeden Çelik, "İlgili her partinin kendi değerlendirmesine göre o partiden uzman görülen mensuplarından, daha sonra gün aşırı bir araya gelerek, 4-5 toplantıda bu maddeleri bitirmeyi düşünüyoruz, çünkü 10-12'ye yakın maddemiz olacak. Bundan sonrasında bu çerçevede ilerleyeceğiz. İki ayrı partiden bahsediyoruz. AK Parti, herhangi başka bir şeye dönüşmeyecek, AK Parti olarak kalacak ve kendi ilkeleri çerçevesinde masada oturuyor. Cumhuriyet Halk Partisi için de aynı şey geçerli" diye konuştu. Müzakerelerle ilgili genel başkanlara sunum yapacaklarını da kaydeden Çelik "En azından biz değerlendirdiğimizde 'Buradan bir ortaklık yapısı çıkabilir' sonucuna varılırsa, genel başkanların inisiyatifinde müzakerelere geçilir. 'Yok, buradan anlamlı bir ortaklık tablosu çıkmıyor' denilirse, süreç orada kesilmiş olacak" dedi.

HÜKÜMETSİZ BIRAKILAMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ise Türkiye'yi çözümsüz bırakmamak adına kendi çıkarlarını öteleyip, ülke çıkarlarını ön plana alan bir siyasi çizginin savunuculuğunu yapmaya gayret ettiklerini söyledi. Koç "Önümüzdeki hafta yoğun bir şekilde hafta sonuna kadar devam edecek. Sonuçta bir uzlaşma olur ya da olmaz bu demokratik kültürü biz CHP adına götürmeye çalışıyoruz" dedi. Koç, çeşitli alt başlıklar bulunduğunu, bunların arasında demokratikleşme, yeni anayasa, ekonomi, sosyal destek ağları, sosyal programlar, AB ve Ortadoğu politikalarının yer aldığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon müzakereleri başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN