Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Operasyonlar noktasal değil kapsamlı bir süreç'

Giriş Tarihi: 25.7.2015
'Operasyonlar noktasal değil kapsamlı bir süreç'

Başbakan Davutoğlu: DAEŞ de, PKK da, DHKP-C de Türkiye'yi hedef aldı. Terör örgütleri bize bedel ödetirse, karşılığını on misli görür

Başbakan Ahmet Davutoğlu, DAEŞ'e yönelik hava ve kara saldırıları ile 16 ilde terör örgütlerine yapılan operasyonları değerlendirdi. Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

PARALELLİK VAR:
DAEŞ tehdidi açıkça gündemde. Bununla ilgili planlamalar yaparken, PKK'nın bir çok ilde araç yakmaları dışında Adıyaman'da bir askerimizi şehit etmesi, Ceylanpınar'da iki polisimizi şehit etmesi ve bunu küstahça alçakça üstlenmesi ve arkasından da Diyarbakır'da bir polisimizi şehit etmesi. Burada PKK'nın ve DAEŞ'in eylemleri arasında neredeyse paralellik var.

HEDEFLERİ TÜRKİYE:
Maske takmaya devam eden DHKP-C ve bağlantılı örgütlerin sahneye çıktı. Temsil kabiliyeti yüzde 95'e çıkmış bir Meclis tablosu varken teröre tevessül edilmesi hem tesadüf değil hem de tehdittir. DAEŞ'in, PKK'nın, DHKPC'nin saldırıları Türkiye'yi hedef almıştır. Bunun karşısında atıl durmamız beklenemez. Başlatılan operasyonlar noktasal operasyonlar değil, teröre karşı geniş kapsamlı bir süreçtir. Sadece bir günle, bir bölgeyle münhasır değil.

İKİNCİ EMRE GEREK YOK:
TSK'yı yetkilendirdik. Kim sınıra tehdit oluşturacak mahiyetle yaklaşırsa, ikinci emre gerek olmaksızın gerekli tedbir alınacak. Kimseyle savaşa girmedik. Suriye'de kriz 4 yıla yaklaştı ama Türkiye herhangi bir savaşın parçası haline gelmedi.

İNCİRLİK AYRI:
İncirlik'in açılmasıyla ilgili müzakereler ayrı bir süreç. Bu Türkiye'nin kendi güvenliği için aldığı bir karar. Müttefik ülkeleri bilgilendirdik. DAEŞ'in dünyaya tehdit teşkil ettiği de aşikar. (ABD ile mutabakat) Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak.

ON MİSLİ İLE GÖRÜRLER:
Araç yakma, yol kesme ve kırsalda illegal yapılara yönelik faaliyetlere operasyon devam edecek. Kimse devletin gücünü ikame edemez. Eğer terör örgütleri bize bedel ödetirse karşılığını on misli ile görür. Biz milli birlik ve kardeşlik projesini, Türkiye'yi entegre eden kaynaştıran bir proje milli bir proje olarak ele aldık ve bunu savunmaya devam ediyoruz.

'MASKELİ GÖSTERİYE MÜDAHALE EDİLİR'
Başbakan Davutoğlu pazar günü İstanbul'da yapılacak yürüyüşle ilgili ise "Türkiye'de izin verilen yerde herkes yürüyüş yapma hakkına sahiptir. Suruç'ta katledilen vatandaşlarımızın ailelerine tekrar taziyelerimi sunuyorum. Yaralılarımızı ziyaret ettik. Ama herhangi bir cenaze bahane edilerek, İstanbul sokaklarında maskeli ve silahlı gösteri yapılmaya kalkışmasın. Sonra kimse niye müdahale edildi diye sormasın, kimse neden bu şekilde müdahale edildi diye sormasın. Maskeli yapıları tek tek tespit ediyoruz. Tek tek yasanın gerektiği cezaya çarptırılacaklar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Operasyonlar noktasal değil kapsamlı bir süreç'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN