Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barıştan yana ol

Diyarbakır'da 26 STK temsilcisinin, AK Partili bakanlarla yaptığı toplantıda çözüm sürecinin bitmemesi gerektiği konuşuldu. Bedirhanoğlu, "Halkın HDP'ye oy vermesi, 'Barıştan yana tavır al. Teröre karşı tavrını koy' mesajıydı" dedi

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Barıştan yana ol
Diyarbakır'da 26 STK ve derneğin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile 21 Temmuz'da gerçekleştirdiği 6 saatlik toplantının perde arkasına SABAH ulaştı. Bir rapor olarak Bakanlar Kurulu'na sunulan toplantıda, STK'lar DAEŞ ve çözüm süreci odaklı önerilerini sunarken iki bakan da "Kasıtlı bir algı operasyonu, manipülasyon yapılıyor. AK Parti sürekli olarak DAEŞ ve çeşitli gruplarla ilişkilendirilmeye çalışılıyor" değerlendirmesi yaptı. Bakan Eker, bunun AK Parti'ye yapılmış ciddi bir haksızlık olduğunu ifade ederek, önümüzdeki dönem Güneydoğu halkında oluşan olumsuz algıyı düzeltmek için çalışacaklarını vurguladı. Toplantıya katılan bazı isimler şunları söyledi:

"HİÇ OLMADIĞI KADAR KAYGILIYIZ"
Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: "Yaşanılan zıtlaşma bölgede ciddi bir kaygı yaratıyor. İş adamları olarak hiç olmadığı kadar kaygılıyız. Sayın Bakanlarla gerçekleştirdiğimiz toplantıda da bunu dile getirdik. Bölgede olumsuz, umutsuz bir algı var. Bütün partiler bunu düzeltmek, sağduyulu olmak zorunda. Toplantıda özellikle DAEŞ ile etkin mücadele edilmesi gerektiği dile getirildi. Çözüm sürecinin bitme ihtimali bizi çok kaygılandırıyor, tekrar ivme kazandırılmalı. Türkiye hem dışarıdan hem içeriden çatışmaların içine çekilmeye çalışılıyor. Toplum infiale sürükleniyor. Toplantıda HDP'nin tavrı ile ilgili görüşlerimiz de oldu. Bölge halkının HDP'ye oy vermesi, "Demokratik siyasetin içinde ol. Barıştan yana tavır al. Teröre karşı tavrını koy" mesajıydı. Bunun iyi okunması gerekir. HDP'nin barışı, demokratik siyaseti olmazsa olmazı olarak görmesi gerekir."

"DAEŞ'LE ETKİN MÜCADELE"
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar: Toplantıda askıda kalan çözüm sürecine devam edilmesi ve DAEŞ'e karşı net tavır konulması gerektiğini bildirdik. Hepimiz terörü lanetledik. HDP ve diğer partilerin söylemlerine dikkat etmesi, sağduyulu davranması gerekiyor. Diyalog ortamı yitirilmemeli. Barışa zarar veren hiçbir tutumu, eylemi onaylamıyoruz.


'TSK SİVİLLERİ VURUYOR' YALANI
Paralel Yapı'nın yayın organları olan Cihan Haber Ajansı ve Samanyolu TV PKK'ya hava operasyonunda sivillerin yaralandığına dair bir haber yayınladı. "Yerel kaynaklara" dayandırılarak TSK'nın önceki gece Kuzey Irak'taki PKK mevzilerine düzenlediği hava operasyonunda sivillerin yaralandığına dair bir haber yayımladı. Kullanılan fotoğrafla onlarca insanın yaralandığı algısı oluşturuldu. Fakat haberin içinde 2 sivilin hafif şekilde yaralandığı ifade edildi. PKK'ya yakın haber siteleri de hava operasyonunu manipüle etmek için "TSK sivilleri vuruyor" yalanını ortaya attı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barıştan yana ol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN