Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan Çin ve Endonezya'ya resmi ziyarette bulunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28-30 Temmuz tarihlerinde Çin'e, 30 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde ise Endonezya'ya resmi ziyaretler gerçekleştirecek.

Giriş Tarihi: 28.7.2015 10:34
Erdoğan Çin ve Endonezya'ya resmi ziyarette bulunacak

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Çin ile diplomatik ilişkilerin özellikle son 10 yılda güçlü bir ivme kazandığı belirtilerek, "ÇHC ile 1971 yılında kurulan diplomatik ilişkilerimiz, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle özellikle son 10 yılda güçlü bir ivme kazanmıştır. İkili ilişkilerimiz 2010 yılından itibaren stratejik işbirliği düzeyine çıkarılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız son olarak Başbakanlığı döneminde 2012 yılında ÇHC'ne bir ziyaret gerçekleştirmişti" denildi.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULACAK

Erdoğan'ın Çin ziyareti ile ilgili bilgiler verilen açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımıza bu ziyaretlerinde Bakanlarımız, milletvekillerimiz, işadamları ve basın mensuplarından oluşan bir heyet refakat edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretleri sırasında ÇHC'li mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği imkânları tüm veçheleriyle ele alınacak ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır. Sayın Cumhurbaşkanınız ayrıca, ÇHC Ulusal Halk Kongresi Başkanı (Meclis Başkanı) Zhang Dejiang ve Başbakan Li Keqiang ile de görüşeceklerdir. Ziyaret münasebetiyle Pekin'de bir İş Forumu düzenlenmesi ve iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanması da öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

ÇİN'İN ARDINDAN ENDONEZYA ZİYARET EDİLECEK

Açıklamada ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinin ardından gerçekleştireceği Endonezya ziyareti ile ilgili olarak ise şu bilgiler, yer aldı: "Sayın Cumhurbaşkanımız Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretini takiben 30 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde Endonezya Cumhuriyeti'ne resmi bir ziyarette bulunacaktır. Stratejik ortaklık düzeyinde ikili ilişkilerimizin bulunduğu, G-20 üyesi Endonezya'ya gerçekleştirilecek ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımız Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile Devlet Sarayında biraraya gelecek ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilecektir. Görüşmelerde her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulması ve ziyaret kapsamında Türkiye-Endonezya İş Forumu toplantısının yapılması öngörülmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Çin ve Endonezya'ya resmi ziyarette bulunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN