Çin'de ortak mesaj: Terör düşmanımız

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin'de Devlet Başkanı Xi Jinping'le bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde "Terör tüm insanlığın ortak düşmanı" vurgusu yapılırken, terörden kaynaklı tehditlere karşı ortak mücadele kosunda karşılıklı kararlılık dile getirildi

Giriş Tarihi: 30.7.2015
Çin'de ortak mesaj: Terör düşmanımız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'ten teröre karşı ortak duruş geldi, iki lider "Terör tüm insanlığın düşmanıdır" mesajı verdi. İki lider teröre karşı küresel bir duruş sergilenmesi gerektiğini dile getirirken, karşılıklı olarak ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in daveti kapsamında Pekin'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarını tamamladı. Erdoğan, heyetler arası görüşmede selamlama konuşmasına üç yıl aradan sonra Çin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayarak, "Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz" diye konuştu. Görüşmelerde, dünyada yükselen aşırıcılık ve terörizmin tüm insanlığın ortak düşmanı olduğu ve buna karşı ortak mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Erdoğan, Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Türkiye açısından önemli olduğunu vurgularken, Çin'de terörist faaliyetlerde bulunan Doğu Türkistan İslam Hareketi'nin (ETİM) Türkiye tarafından da terör örgütü olarak kabul edildiğini belirtti. Jinping de benzer şekilde Türkiye'nin sınır güvenliği ve egemenlik hakkının müttefikleri açısından kutsal olduğunu belirtti. Türkiye'nin terörle mücadelesini desteklediklerini kaydetti. Erdoğan, Suriye ve Irak'ta büyüyen ve tüm dünyayı tehdit eden DAEŞ terörünün kaynağının bu ülkelerdeki istikrarsızlık olduğunu söyledi. Suriye'deki sorun çözülmeden, Suriye meselesi bütün olarak ele alınmadan terörle mücadelede başarılı olunamayacağını ifade etti. Erdoğan, son dönemde Türkiye'de geniş yankı bulan Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik baskı ve ayrımcılık haberlerine ilişkin Türkiye'nin yaklaşımını bir kez de Jinping'e iletti. Haberlerin bir kısmının dezenformasyon ve kasıtlı olarak servis edildiğinin farkında olunduğunu belirtti, Uygur Türkleri konusunda Türkiye'nin hassasiyetini vurguladı.


HEYETE TÜRKÇE KARŞILAMA
Çin Devlet Başkanı Jinping heyetlerarası görüşmeye Türkçe "Çin'e hoşgeldiniz" sözleri ile başladı. Jinping şöyle konuştu: "Ülkelerimizin hassasiyetlerine destek verilmesine, stratejik işbirliğimizin derinleştirilmesi gereğinde hemfikiriz. Sizinle Türkiye-Çin ilişkilerini kapsamlı bir şekilde özetlemeyi, gelecekteki gelişme yönünü belirtmeyi, karşılıklı siyasi güvenin temelini sağlamlaştırmayı, stratejik işbirliğini genişletmeyi ve zenginleştirmeyi temenni ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de ortak mesaj: Terör düşmanımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN