Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş, Sarıyıldız ve Zeydan hakkında fezleke

AK Parti'yi hile timi kurmakla suçlayan HDP lideri Demirtaş ile "silah kaçakçılığı" yapmakla suçlanan Sarıyıldız ve TSK'ya "PKK sizi tükürüğüyle boğar" diyen Zeydan'ın dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Giriş Tarihi: 30.7.2015
Demirtaş, Sarıyıldız ve Zeydan hakkında fezleke
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Abdullah Zeydan hakkında fezleke hazırlandı. Demirtaş, genel seçim öncesi 17 Mayıs'ta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu hakkında "AK Parti'nin 3 bin 500 kişilik hile timi kurduğu" iddiasında bulunmuştu. Soylu'nun başvurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirtaş'ın "kanaat açıklama ve ifade hürriyeti sınırlarını aştığı" hükmüne vararak dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Bu kapsamda hazırlanan fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Şanlıurfa Ceylanpınar Başsavcılığı PKK'ya teslim edilmek üzere götürülen bombalar ile diğer silahları HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın teslim aldığı iddiaları üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. MOBESE görüntüleri ve şüphelilerin ifadelerini alan Başsavcılık, Sarıyıldız hakkında "terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına vahim nitelikte silah kaçakçılığı yapmak" suçlarından fezleke düzenledi. TBMM'ye iletilmek üzere Şanlıurfa Başsavcılığı'na gönderilen fezlekede Sarıyıldız'ın yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması istendi. Dokunulmazlığı kaldırılırsa Sarıyıldız 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı da, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın, TSK'nın terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı hava saldırılarına ilişkin, 26 Temmuz'da söylediği, "PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar" sözleri üzerine başlattığı soruşturmanın ardından hazırladığı fezlekeyi, TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Fezlekede, Zeydan'ın, "Terör örgütünü övmek ve propagandasını yapmak" suçlarından yargılanması, dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

DOKUNULMAZLIK DİLEKÇESİ VERDİLER
Selahattin Demirtaş'ın önceki gün yaptığı açıklamanın ardından 80 HDP milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması talebini içeren dilekçe Meclis Başkanlığı'na sunuldu. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan "Tüm parlamentoya da çağrı yapıyoruz. 550 vekilin dokunulmazlıklarını kaldıralım" dedi. Ancak TBMM İçtüzüğü'nün 134'üncü maddesinin son fıkrası "Dokunulmazlığının kaldırılmasını üyenin bizzat istemesi yeterli değildir" hükmünü içeriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş, Sarıyıldız ve Zeydan hakkında fezleke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN