Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silah bıraktıracak tedbirler alacağız'

Meclis, CHP'nin çağrısıyla dün, terör olaylarını konuşmak için olağanüstü toplandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Ayağı yere basan, netice alıcı ve örgütün silah bırakmasına, terörden vazgeçmesine yol açacak tedbirleri uygulayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 30.7.2015
'Silah bıraktıracak tedbirler alacağız'
Meclis Genel Kurulu, CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine dün toplandı. CHP'nin terör olayları için araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesini görüştü. Hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çözüm Süreci'nin nihai hedefinin terörün tamamen sone erdirilmesi, toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi olduğunun altını çizdi. Arınç, hükümetin samimiyetine karşın PKK'nın süreci istismar ettiğinin altını çizerek, "2013 yılı Mayıs ayında silahlı unsurların ülke dışına çıkartılması söylenmişti. Adeta onlar açısından bir talimat gibi 'silahlar bırakılacak, bundan sonra siyaset ve fikirler konuşulacak' denmişti. Buna uyulmadı" dedi. Arınç, 7 Haziran sonrası Örgüt yöneticilerinin süreci bitirmeye yönelik söylem ve eylemlerinin arttığını söyledi. HDP için "Örgüt bileşeni" nitelemesi yapan Arınç, "Dezenformasyon oluşturulmaya çalışılsa da çözüm sürecini başlatan, ilk günden bu yana samimiyetle devam ettiren ve bu noktaya getiren temel irade hükümettir. Örgüt'ün söylem ve eylemleri, Çözüm Süreci'ni bitirmek isteyen eylemleri ise ara vermeden devam etti" diye konuştu. Arınç, HDP'li siyasetçilerin süreç boyunca tehditkar söylemler geliştirdiklerini, "Ayrılık ve bağımsız devlet kurma" yönünde açıklamalarda bulunduklarını kaydetti. Arınç, "7 Haziran seçimleri öncesi demokrasi ve barış söylemleri ile süslü retoriği örgüt ve bileşenleri çözüm sürecini demokratik ortamın, siyasi alanın genişlemesi olarak görmek aksine baskı, tehdit ve şiddet ortamına tahkim etmenin aracı olarak kullanmaya çalışmaktadır" dedi.

ÖNERGE OY ÇO KLUĞU YLA REDDEDİLDİ

CHP'nin verdiği önerge oy çokluğuyla reddedildi. Oylamanın ardından CHP ve HDP'liler, TBMM Başkanvekili Şafak Pavey'e itiraz etti. Oylama sırasında ilk önce MHP'li vekiller çekimser kaldı ardından el kaldırarak komisyon kurulmasını reddetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silah bıraktıracak tedbirler alacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN