'Düşman yenilgiye uğratılana kadar'

'a yazdığı makalede terörün cezasız kalmayacağını belirten Başbakan Davutoğlu: Tehdit edildiğimizde düşmanı yenilgiye uğratana kadar, koşulsuz bir şekilde hareket edeceğiz

Giriş Tarihi: 2.8.2015
'Düşman yenilgiye uğratılana kadar'
DAVUTOĞLU WASHINGTON POST'A YAZDI

, gazetesinde yayımlanan makalesinde, Türkiye'yi hedef alan terör örgütlerinin, eylemlerinin cezasız kalmayacağını bilmesi gerektiğini bildirdi. Davutoğlu makalesinde şu mesajları verdi:

TARİH BİR BÜTÜN OLARAK GÖRÜLMELİ: Suriye ve Irak'taki olaylar ilk bakışta insanı umutsuzluk ve çaresizliğe götürebilir ancak bir tarih profesörü, diplomat ve politikacı olarak biliyorum ki, akıp giden tarih ancak bir bütün olarak görüldüğünde anlamlıdır. Türkiye'nin güneyindeki başa çıkılamaz gibi görünen birçok zorluğu ele alırken bu gerçekleri aklımızda tutmalıyız.

ÇARESİZİ BİR ARAÇ OLARAK GÖRDÜLER: Esad rejimi, kendi vatandaşına ayrım yapmaksızın bombalar yağdırıp uluslararası hukuku gözardı ederek kimyasal silah kullanırken, DAEŞ de gidecek yeri olmayan masum insanları zapt edip talan ve tecavüzde bulundu. PKK gibi diğer terör örgütleri de savaşın bu karmaşasından yararlanarak, terörü kendi hedeflerine ulaşmak için araç olarak gördü. Kısacası, görünen o ki, sanki kaos ve anarşi devri güneyimizde doğmuştur. Fakat tarihten bildiğimiz gibi, gecenin en karanlık anı, şafaktan hemen öncedir. Şahit olduğumuz bu düzen bozukluğunu ele almada çaresiz değiliz. Şam'daki rejim iktidardan uzaklaştırılmadıkça, Suriye kurtarılmış olamaz. DAEŞ'in ortaya çıkmasına sebep olan katliam ve kaostan Esad rejimi sorumludur. Beşar Esad ile onun yakın çevresindekileri gitmediği sürece, radikalizm için verimli bu zemin yok edilemez.

IRAK'TA FEDERALİZM: DAEŞ teröründen oldukça acı çeken Irak'ta ise haklarından mahrum edilen toplum kesimlerinin kazanılması için yasal çerçevelerle desteklenen kapsayıcı politikalar, güç ve gelir paylaşımına dayalı bir federalizm tek yol.

SİLAHLA SONUCA ULAŞAMAZ: Demokratikleşmeyi daha da artırarak on yılların şiddetini sona erdirmek için tarihi bir süreç yürütüyoruz ama bu, PKK silahları ve şiddeti bırakmadan ve silahlı unsurlarını Türkiye'den çekmeden sonuca ulaşamaz.

ÇÖZÜM ARAYIŞLARI SÜRÜYOR: Türkiye'yi hedef alan terörist organizasyonlar bilmelidir ki, eylemleri cezasız kalmayacak ve uluslararası kanunlar altında tüm haklara sahip olarak, onların eylemlerine tam kararlılıkla karşılık vereceğiz. Bu, çözüm arayışlarının sona erdiği anlamına gelmiyor. Tam tersine, Türkiye'de yeni bir hükümet kurulunca, buna mantıklı bir çözüm getirmek için en hızlı şekilde konuyu ileri taşımaya kararlıyım. Fakat bu arada, PKK terörü durmalı ve silahlı unsurlarını Türkiye'den çekmelidir.

BARIŞ İSTİYORUZ AMA...: Coğrafya, kaderdir ve müttefik ve ortaklarımızla birlikte bölgemizde ortaya çıkan tehditlere karşı sebatlı olmayı sürdüreceğiz. Tarihimizin öğrettiği gibi, her zaman muhtemel anlaşmazlıkları barışçıl şekilde çözmek için yollar arayacağız ama tehdit edildiğimizde de düşmanı yenilgiye uğratana kadar elimizdeki tüm imkanlarla koşulsuz bir şekilde hareket edeceğiz.

'DİPLOMASİ YETMEYEBİLİYOR'

"İstikrarsız bir bölgede yaşayanlar olarak bizler, tüm sorunların diplomasi yoluyla halledilemeyeceğinin de farkındayız. İyiler olduğu gibi, kötüler de var ve gerektiğinde bunlara karşı koymak gerekiyor. Türkiye'de hepimiz, terörizme çok aşinayız. Büyük acılar çektik ve ağır bedeller ödedik. Kararlılığımız değişmedi; terör tehlikesi kendini nerede ve ne zaman gösterirse, onunla karşılaşmaya kararlıyız."

ABD İLE MUTABAKAT


"ABD ile en üst düzeyde varılan mutabakat, müttefiklerle birlikte, teröristlere karşı daha etkili bir mücadele sağlayacak. Sınırlarımızı DAEŞ'ten temizleyerek, sadece çirkin bir terörist mevcudiyetini zayıflatmış ve nihayetinde yok etmiş olmayacağız, aynı zamanda sahada Esad rejimi ve DAEŞ'e karşı savaşan tek aktör olan Suriyeli ılımlı muhaliflere yardım eli uzatmış olacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Düşman yenilgiye uğratılana kadar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN