Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit düşen Akkabak hakkında yürek burkan detay

Mardin'de düzenlenen mayınlı saldırıda şehit düşen Barış Akkabak'ın, çocuk yaştayken annesinin öldüğü ve babasının kendisiyle ilgilenmediği için 77 yaşındaki dedesinin büyüttüğü ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 2.8.2015 16:31
Şehit düşen Akkabak hakkında yürek burkan detay
Mardin'in Midyat ilçesi Gelinkaya beldesinde düzenlenen mayınlı saldırıda şehit düşen Barış Akkabak'ın Antalya'daki dede evine ateş düştü.

Şehit komando er Barış Akkabak'ın annesini çocuk yaşta kaybettiği, babasının kendisiyle çok ilgilenmediği için dedesinin büyüttüğü öğrenildi. Barış'ın iki kardeşi ise, çocuk esirgeme yurtlarına verilmiş.

Midyat'ın Düzoba köyü mevkisindeki Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı bölgesinde muhtemel saldırıları engelleme görevi için devriye yapan askerlere gece saat 22.00 sıralarında yere döşenmiş el yapımı patlayıcı ile gerçekleştirilen saldırı sonucunda Akkabak şehit düştü. Komando er Barış Akkabak'ın Serik ilçesi Gökveliler mahallesindeki 3 odalı dede evinde acı ve feryatlar yükseldi.

ÇOCUK YAŞTA ANNESİNİ KAYBETTİ

Şehit komando er Barış Akkabak'ın annesini çocuk yaşta kaybettiği, babasının kendisiyle çok ilgilenmediği kaydedildi. Barış'ın iki kardeşinin ise, çocuk esirgeme yurtlarına verildiği öğrenildi. Dede Ramazan Akkabak ve anneanne Havva Akkabak gelen taziyeleri kabul ediyor. Çok sayıda asker ve subayın evin önünde beklediği görülürken, her ihtimale karşı Barış'ın dede evinin önünde iki ambulans hazır bekliyor. Barış Akkabak'ın dede evinin bulunduğu mahallenin giriş çıkışına Türk bayrakları asıldı. Anneanne Havva Akkabak ile dede Ramazan Akkabak'ın feryatları taziyeye gelenlerin yüreklerini dağladı. Evin önüne taziye çadırları kurulurken, şehit komando er Barış Akkabak'ın acemi birliğini Manisa Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığında tamamladığı ve Ramazan bayramı nedeniyle dağıtım iznini dede evinde geçirdiği öğrenildi. Şehit komando er Akkabak, 15 gün önce usta birliği olan Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan 3'üncü Komando Tugayı'na gittiği öğrenildi.

"DAYI BURALAR ÇOK KARIŞIK"

Komando er Barış Akkabak'ın dün yaptığı konuşmada dayısı Şaban Akkabak'a, 'Dayı buralar çok karışık. Biz operasyona gidiyoruz' dediği öğrenildi."TORUNUM, ONU BEN BÜYÜTTÜM"

Şehit komando er Barış Akkabak'ın 77 yaşındaki dedesi Ramazan Akkabak, gözyaşları içinde torununu nasıl büyüttüğünü anlattı. Dede Ramazan Akkabak, "Ben büyüttüm torunumu. Babası bakmadı. 20 yaşına kadar getirdim uçakla askere gönderdim. Barış efendi ve saygılıydı. Araba almıştım. Evlenmesi için altın almıştım. Biriktirdiği paraları vardı bankada. Askerden geldiğinde evlenecekti her şeyi hazırdı. Sabah kapının önüne çıktığımda kara haberi aldım. Kapının önünde her yerde asker vardı. Mayın patlamasında bana torunumun şehit olduğunu söylediler. Torunum şehit oldu ben ne yapayım, nerelere gideyim artık bende bu köyde duramam. Torunumun mekanı cennet olsun" dedi.

"BİZ OPERASYONA GİDİYORUZ DEDİ, SABAH HABERİ GELDİ"

Şehit komando er Akkabak'ın 36 yaşındaki dayısı Şaban Akkabak, Barış'ın yetim büyüdüğünü belirterek şunları söyledi: "Barış yetim büyüdü. Annesi, babası ve kardeşleri yanında yoktu. Teyze, dede ve dayıları vardı yanında. Barış'a 6 aylıkken dedesi ve ninesi bakmaya başladı. Babası terk etti, annesi vefat etti. Biz büyüttük askerlik çağına getirdik. Askere gönderdik. Askere giderken bizim desteklerimizden dolayı bize teşekkür etti. Dayı askerden gelince bana bir de eş bulun dedi. En son dün telefonla mesajlaştık. Barış bana, 'Dayı buralar çok karışık. Bu şerefsizler yine kudurdu. Biz operasyona gidiyoruz' dedi. Sabah bize acı haberi geldi. Barış'ın evlilik için her şeyi hazırdı. Çocukken çobanlık yapıyordu, sonra bu işi bırakarak Antalya merkezde alüminyum doğrama işine başladı. Kimseye yük olmuyordu. Kimsenin kalbini kırmaz efendi biriydi. Herkese elinden gelen yardımı yapmaya çalışırdı. Barış'tan bize geriye sadece altınları ve anıları kaldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit düşen Akkabak hakkında yürek burkan detay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN