Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa can değil orantı derdinde

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Avrupa can değil orantı derdinde

AB'den PKK operasyonlarına karşı 'orantılı cevap verin' mesajı geldi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da AB'nin 'orantı' hassasiyetine 'PKK sizin de terör listenizde' karşılığını verdi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın, AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile yaptığı telefon görüşmesi, AB ve Türkiye arasında PKK polemiğine neden oldu. Bozkır-Hahn görüşmesine ilişkin AB'nin yaptığı açıklamada "AB, Türkiye'nin terörün her türlüsünden korunma ve tepki verme hakkını tanıyor" denilse de PKK'ya tek bir vurgu yapılmaması dikkat çekti. AB açıklamasında Türkiye'ye yönelik "teröre orantılı cevap verin" mesajı yer aldı. AB'nin bu tutumuna Türkiye'nin verdiği yanıta SABAH ulaştı. Bakan Bozkır, Hahn'a AB'nin terör listesini hatırlatarak, "PKK sizin de terör listenizde. Dünya Türkiye'yi haklı görüyor" dedi.

TÜRKİYE'YE DAEŞ DESTEĞİ

Bozkır'ın geçtiğimiz hafta AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin AB'den bir hafta sonra açıklama geldi. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Hahn'ın Bozkır'la görüşmesine değinildi, AB'nin Türkiye'nin DAEŞ'le mücadeleyi hızlandırma kararını onayladığı belirtildi. "AB bu çabalardaki güçlü desteğini tekrar teyit etti" denildi.

PKK'NIN ADI GEÇMEDİ

Ancak DAEŞ'in terör örgütü olarak vurgulandığı açıklamada, PKK'nın adı geçmedi. Açıklamada dikkat çeken bir başka nokta da Hahn'ın Bozkır'a Türkiye'nin terörün her türlüsüne tepki verme hakkı olduğu ancak bu yanıtın "orantılı ve hedeflenmiş olması gerektiği" vurgusu oldu, "(Teröre karşı) yanıt orantılı, hedeflenmiş olmalı ve hiçbir şekilde demokratik siyasi diyalogu tehlikeye atmamalı." ifadeleri yer aldı. Bakan Bozkır görüşmenin ardından sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile dün 11:15'te kendisinin talebi üzerine telefonda görüştüm. Hahn ile, PKK, DHKP-C ve DAEŞ terör saldırılarını, yürütülmekte olan operasyonları ele aldık" demişti. Bozkır'ın görüşmenin perde arkasında Hahn'a Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını ileterek, şunları söylediği öğrenildi: "Türkiye terörle mücadelede kararlıdır. PKK, AB'nin de terör örgütleri listesindedir. Türkiye'nin terör örgütlerine yönelik operasyonları ve tutumu dünya tarafından da haklı görülüyor." Türkiye'nin terörle mücadeledeki haklılığına işaret eden Bozkır, Hahn'a son dönemde artan şehit haberlerini işaret ederek, şöyle devam etti: "Şehit haberlerinden de görüyoruz ki Türkiye'nin terörle mücadeledeki mağduriyeti ortadadır. Terör nereden gelirse gelsin mücadele edilmelidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa can değil orantı derdinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN