Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeniden gündemde

Giriş Tarihi: 6.8.2015 15:10 Güncelleme Tarihi: 6.8.2015 15:56
Erken seçim yeniden gündemde

23 Ağustos'ta 45 günlük sürenin dolacak olması ve halen bir hükümet formülünün bulunmaması olasılığını gündeme taşıdı.

Başbakan Ahmet , ve MHP ile görüşmeleri öncesinde istikşafi çalışma yürütmesi için iki heyet görevlendirdi. CHP ile yapılan görüşmelerin ardından hazırlanan rapor Davutoğlu'na sunuldu.

PAZARTESİ KOALİSYON KARARI ÇIKMAZSA, DAVUTOĞLU MHP'YLE GÖRÜŞECEK

Davutoğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile pazartesi günü saat 18:00 sularında görüşecek. Bu buluşmadan koalisyon kurulması kararı çıkmaması durumunda MHP ile görüşmeler yapılacak.

Son anket sonucu

ERKEN SEÇİM YENİDEN GÜNDEMDE


AK Parti'nin her iki parti ile koalisyon oluşturamaması durumunda, azınlık hükümeti ile seçime gidilmesi bekleniyor. Azınlık hükümetine MHP'nin destek vermesi durumunda ise iki partinin üzerinde anlaştıkları tarihte seçimler yenilenecek.

2016 BAHARINDA YİNE SEÇİM OLABİLİR

Bu durumda ise seçimlerin kış şartları altında değil bahar aylarında yapılabileceği konuşuluyor.


DAVUTOĞLU'NA VERİLEN SÜRE 23 AĞUSTOS'TA BİTİYOR


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa gereği, Başbakan Davutoğlu'na hükümeti kurmak için verdiği 45 günlük süre, 23 Ağustos'ta sona eriyor.

TBMM seçimleri, Anayasa'nın 77. maddesine göre, 4 yılda bir yapılıyor. Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesi kararı alabileceği gibi Anayasa'da belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanı tarafından verilecek karara göre de seçimler yenilenebiliyor.

Yenileme kararı, TBMM tarafından verilmişse Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk pazar seçim yapılıyor.

Seçimlerin yenilenmesine veya ara seçim yapılmasına karar verildiği hallerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ilgili kanunların seçimlere ilişkin tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken seçim yeniden gündemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN