Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçtılar

17 Aralık savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Öz ile Kara'nın Gürcistan'a kaçtığı ortaya çıktı. Yüzgeç ise evinde bulunamadı

Kaçtılar
17 Aralık darbe girişiminin mimarı 3 savcı Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Cebir, şiddet kullanarak Türk Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmaları istemiyle haklarında yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

SOMUT SUÇ DELİLLERİ

Talepleri ve delilleri değerlendiren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, eski savcılar Öz, Kara ve Yüzgeç ile ilgili tutuklanmaları amacıyla yakalama kararı çıkarılmasına oy birliğiyle karar verdi. Kararın ardından İstanbul Terörle Mücadele Şube ekipleri harekete geçti. Ancak 3 savcıya da ulaşılamadı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) başta Ergenekon eski savcısı Zekeriya Öz olmak üzere 17-25 Aralık savcıları ile ilgili önce görevden uzaklaştırma daha sonra da meslekten ihraç kararı vermişti. HSYK Başmüfettişliği'nce haklarında soruşturma yürütülen Zekeriya Öz, 17-25 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in dosyaları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

10 DAKİKA ARAYLA ÇIKTILAR

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, Bakırköy 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği talepte şüphelilere atılı suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller oluşması, şüphelilerin dosyaya yansıyan eylem ve davranışlarından, delilleri yok etme ve gizleme, değiştirme hususunda kuvvetli şüphenin bulunması gerekçesiyle haklarında tutuklanma amaçlı yakalama emri düzenlenmesi istendi. Karar doğrultusunda polis, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in evlerine gitti. Ancak telefonlarını evde bırakan eski savcılar çoktan sırra kadem basmıştı. Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın dün sabah Sarp Sınır Kapısı'na birlikte geldiği, Kara'nın saat 03.30'da, Öz'ün ise saat 03.40'ta çıkış yaparak Gürcistan'a kaçtığı ortaya çıktı. Mehmet Yüzgeç'in evine giden polis onu da ikametinde bulamadı. Yüzgeç'in de yurt dışına çıkıp çıkmadığı araştırılıyor.

MESLEKTEN ÇIKARILDI
MEHMET YÜZGEÇ
: 17 Aralık darbe girişiminin yargı ayağında soruşturma yürürken Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Savcı Mehmet Yüzgeç bu atamadan sonra önce görevden uzaklaştırıldı, daha sonra HSYK kararıyla meslekten ihraç edilmesi kararlaştırıldı.

DARBE YARIM KALDI
CELAL KARA: 17 Aralık darbe girişimi sonrası hakkında açılan soruşturmayla İstanbul'dan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atandı. Kara, HSYK tarafından önce tedbiren görevden uzaklaştırıldı daha sonra da meslekten ihraç edildi.

PKK'DAN MEDET UMDU
ZEKERİYA ÖZ:
Beraberindeki 8 kişiyle birlikte yaptığı Dubai tatiliyle gündeme geldi. 77 bin liralık faturasını ise bir inşaat şirketine ödettiği anlaşıldı. Gezi Parkı olayları sırasında PKK'nın sokağa inmemesini eleştirdiği skandal tweet mesajı ile ilgili hakkında soruşturma başlatılmıştı. Öz, Gezi olaylarında PKK'nın sokağa inmemesine içerleyerek "PKK müdahil olsaydı hükümet şu an olmayacaktı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN