ABD ve Türkiye anlaştı! PYD'ye uyarı

PYD konusunda Türkiye ile ABD arasında görüş ayrılığı yok. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'ten temizlenecek bölgeye PYD'nin girmemesi konusunda gerekli uyarılar yapıldı.

Giriş Tarihi: 12.8.2015 19:28 Güncelleme Tarihi: 12.8.2015 20:41
ABD ve Türkiye anlaştı! PYD'ye uyarı

Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'ten arındırılacak bölgeye PKK'nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) girmemesi konusunda ABD ile mutabık olunduğu, eğit-donat programının da kapsamı genişleyerek sürdüğü bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD ile DAEŞ'e karşı mücadele için varılan mutabakat dahilinde İncirlik üssüne gelmeye başlayan Amerikan uçaklarının sayısı ilerleyen günlerde artacak. Ortak operasyonlar ise uygun bir aşamada başlayacak.

Buna göre, Türkiye, operasyonların devamı için "Bizi bekleyin, koordine olalım" talebine istinaden ABD'yi bekleyecek.

Operasyon başladıktan sonra DAEŞ'ten temizlenecek bölgenin güvenli hale getirileceği ve ılımlı muhaliflerin yerleşeceği ifade edildi.

PYD HER KANALDAN UYARILDI

Kaynaklar, DAEŞ'ten arındırılacak bölgeye PYD'nin girmemesi konusunda ABD ile mutabık olunduğunu bildirdi.
Ayrıca PYD'nin Fırat nehrinin batısına geçmeme, demografik değişiklik yapmama, yerlerini terk eden Türkmen ve Arap nüfusun dönmesine izin verme konularında da hem ABD hem Türkiye tarafından her kanaldan uyarıldığı belirtildi.

EĞİT DONAT GENİŞLEYEREK SÜRÜYOR

Diplomatik kaynaklar, Suriyeli muhaliflerin eğitimine yönelik eğit-donat programının, eğitime alınan kişi sayısı genişleyerek sürdüğünü ifade etti.

İlk aşamada eğitilen kişi sayısının 54 olduğunu hatırlatan kaynaklar, halihazırdaki eğitimin yaklaşık iki katı kadar kişiyle sürdüğünü belirtti.

Ayrıca, sahada savaşamayacak durumda olan eğit-donat programı mezunu savaşçıların birkaç kişiden ibaret bulunduğu, kalanların da görevini sürdürebileceği aktarıldı.

Kaynaklar, birliğe havadan destek verme konusunda mutabık olunduğu, daha önce saldırıya maruz kaldıklarında da ABD tarafından destek verildiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Türkiye anlaştı! PYD'ye uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN