Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silahlar gömülene dek mücadelemiz sürecek'

Giriş Tarihi: 12.8.2015
'Silahlar gömülene dek mücadelemiz sürecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede devletin kararlılığına dikkat çekti: Silahlar gömülünceye, üzerine beton dökülünceye, sınırlarımızda tek terörist kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e Devlet Şeref Madalyası tevcih törenine katıldı. Erdoğan konuşmasında şu mesajları verdi:
SABRIMIZI ZORLUYOR: Suruç'un ardından, yeni bir terör dalgasına maruz kaldık. Terör örgütleri polislerimizi, askerlerimizi, resmi kurumlarımızı ve sivilleri hedef alan saldırılar düzenledi. Maalesef hemen her gün ülkemizin değişik illerinden yüreğimizi dağlayan ve sabrımızı zorlayan hain ve kalleş saldırıların acı haberlerini almaya devam ediyoruz.

Erdoğan: Bunu yapacak kadar haysiyetini kaybedenler var

TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ: Terörün amacını, hedeflerini oluşturmak istediği korku iklimini gayet iyi biliyoruz. Türkiye'yi çekmek istedikleri tuzağın farkındayız. Bu tuzağa asla düşmeyeceğiz. Suriye'deki ateşi Irak'taki istikrarsızlığı ülkemize taşımak isteyenlere geçit vermedik vermeyeceğiz. Teröre rağmen, terörün tahriklerine, terör destekçilerinin provokatif açıklamalarına rağmen, dirayetli duruşumuzu koruduk koruyoruz.

Cumhurbaşkanı'ndan terör açıklaması

TERÖRÜN AYRIMI YOK: Ülkemiz sınırları içinde ve dışında yapılan operasyonlarda terör örgütünün çok ciddi kayıplar yaşadığını biliyoruz. Güvenliğimiz için tehdit teşkil eden DAEŞ için etkili operasyonlar gerçekleştirdik. Bizim için terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur. Amacı söylemi ne olursa olsun, bizim için terör örgütü terör örgütüdür. Bir taraftan terörle ve arkasındaki kirli odaklarla mücadelemizi sürdürüyor, diğer taraftan demokrasiden asla taviz vermiyoruz.

SİLAHLAR GÖMÜLÜNE KADAR: Terör örgütleri tehdit olmaktan çıkarılana, devletimize, milletimize doğrultulan silahlar bırakılıp, gömülünceye kadar... Silahların susması değil, silahların bırakılıp gömülmesi... Bunu ısrarla söylüyorum. Üzerine beton dökülene kadar, sınırlarımız içinde tek bir terörist kalmayana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

SUÇA ORTAKLAR: Geçtiğimiz bir ayda yaşananlar, bu ülkede kimlerin demokrasiden özgürlükten yana olduğunu kimlerin de bu kavramları istismar ettiğini bir kez daha gösterdi. Bugün terör örgütünü aklamak için nasıl ellerinden geleni yaptıklarını ibretle takip ediyoruz. Terör örgütlerinin üstlendiği eylemleri bile, devletin, hükümetin, hatta şahsımın üstüne yıkmaya çalışacak kadar haysiyetini kaybedenler olduğunu görüyoruz. Uyurken, sokakta yürürken, pazarda eşiyle alışveriş yaparken şehit edilenleri görmezden gelerek, teröristlere güzellemeler yapanlar, işlenen suça ortaktır.
ÜSTÜNDEN GELİRİZ: Hiçbir devlet toprakları üzerinde meşru otoritesi dışında, Paralel Yapı'nın oluşmasına, vatandaşlarına musallat olmasına izin veremez. Türkiye'yi eleştirenler, bu yapılanların hiçbir Batı ülkesinde örneğini gösteremez. Terörle mücadele, demokrasi ve hukukun en başta gelen şartıdır. Terörün olduğu yerde bu kavramların esamesi okunmaz. Diğer engelleri nasıl aştıysak, terörün üstesinden de hep birlikte geleceğiz. Bu arada Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile telefonda görüştü. Margvlaşvili, terör saldırılarında hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

ÇÖZÜM BUZDOLABINDA
"Biz çözüm sürecini hiçbir zaman teröre meşruiyet kazandırma olarak düşünmedik. Demokratik açılım derken, düşüncelerimiz sadece temel hak ve özgürlükler, demokrasiydi. Milli birlik ve kardeşlik projesi derken milletçe bir olalım, kardeş olalım diye bunları söyledik. Ve çözüm süreciyle de bunu taçlandıralım dedik. Ama ne yazık ki, çözüm sürecini filan anlamadılar, anlamak istemediler. Öyleyse, şu anda bu buzdolabındadır. Çünkü yapılanlar açıkça ortadadır. Süreci, sorunları siyasetin meşru araçlarıyla çözmek isteyenlere, fırsat tanıma vesilesi olarak gördük. Hem terör örgütü, hem onun siyasi uzantısı olan parti bu imkanı değerlendiremedi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahlar gömülene dek mücadelemiz sürecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN