Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye 'ye larından 10 dakika önce haber verdi

merkezli Fox News kanalı Türkiye’nin Temmuz’da hedeflerine gerçekleştirdiği saldırılardan sadece 10 dakika önce güçlerine haber verdiğini ve bunun Amerikalılar üzerinde şok etkisi yarattığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 12.8.2015 16:57 Güncelleme Tarihi: 12.8.2015 17:09
Türkiye ABD'ye PKK operasyonlarından 10 dakika önce haber verdi

Amerikalı askeri kaynaklar Irak'ın Erbil kentinde bulunduğu sanılan Ortak Hava Merkezi'ndeki Türk subayın saldırılardan kısa bir sürece önce operasyon odasına gelerek Irak'ın kuzeyindeki tüm uçaklarını Musul'un güneyine çekmelerini istediğini söyledi. Kaynağa göre, alanda Peşmerge'yi eğiten Amerikan askerleri kararın aniliği nedeniyle tehdit altına girdi. Askeri yetkili, "Türklerin ne işaretlerini, ne radyo sinyallerini ne de radarda nasıl bir görüntü verdiklerini bilmiyorduk. Şaşkına döndük. " dedi.

PKK DÜNDEN BUGÜNE NASIL GELDİ? ARKASINDA KİMLER VAR? TIKLAYIN!!!

Türkiye'nin ikinci saldırıları öncesinde de itirazların Türk tarafına bildirildiğini belirten askeri kaynaklar, Türkiye'nin askerlerini vurmaması için çeşitli koordinatlardan uzak durmasını sağlayacak bilgilendirmeyi yaptıklarını belirtti. Kanala konuşan bir başka askeri yetkili ise Türkiye'nin Azez ve Cerablus arasındaki güvenli bölge alanına girmeye çalışan bağlantılı YPG grubunu bilerek vurduğunu iddia etti.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

SABAH'ın söz konusu haberle ilgili sorularını cevaplandıran Pentagon sözcüsü Laura Seal, Türkiye'nin PKK saldırıları öncesinde koalisyon güçlerine bilgi verdiğini teyit ederken "10 dakika" iddiasıyla ilgili sessiz kaldı. Sözcü, "Türk yetkililer ile yakın işbirliği ve temas halindeyiz. Türkiye'nin kendini savunma hakkını tanıyoruz. PKK şiddet döngüsünü kırmak için saldırılarını sonlandırmalıdır" dedi. Türkiye'nin üslerini PKK'ya saldırılarını meşrulaştırmak için açtığı iddialarını da yanıtlayan sözcü, "bu ikisi arasında bir bağlantı yok. Türkiye'nin DAEŞ karşıtı koalisyona tamamen eklenmesi için teknik detayları finalize ediyoruz" dedi. Türkiye'nin YPG güçlerini doğrudan hedef aldığı iddiasını doğrulamayan sözcü, "Türkiye PYD'yi hedef almayacağını kendisi açıkladı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ABD'ye PKK operasyonlarından 10 dakika önce haber verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN