Usulsüzlükler, örgüt hiyerarşisi içinde...

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Usulsüzlükler, örgüt hiyerarşisi içinde...

Kaçak savcıların 17 Aralık usulsüzlüklerini, örgüt hiyerarşisi içinde yaptıkları tespit edilince, yakalanmaları kararı verildi

Yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında 17 Aralık dosyası kapsamında yaptıkları usulsüzlükleri, örgüt hiyerarşisi içinde gerekleştirdikleri gerekçesiyle soruşturma izni verildiği öğrenildi.

HEDEF: HÜKÜMETİ YIKMAK

Geçtiğimiz cuma günü olağanüstü toplanan HSYK 3. Dairesi, 17 Aralık dosyası kapsamında gerçekleştirdikleri usulsüzlükler sebebiyle daha önce meslekten ihraç edilen 3 savcının örgütsel hiyerarşi çerçevesinde hareket ettikleri yönündeki müfettiş raporunu görüştü. Daire, eski savcıların örgüt hiyerarşisi içinde gerçekleştirdikleri, hükümeti yıkmayı amaçladıkları ve terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla soruşturulmalarının uygun olduğu yönünde karar aldı. Müfettiş Ömer Kara da verilen bu izin çerçevesinde, şüpheliler hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin oluşması sebebiyle tutuklu olarak soruşturulmaları talebiyle 5 klasör belge ile Bakırköy Başsavcılığı'na başvurdu. Başsavcılık da tutuklama talepli yakalama emri düzenlenmesi için mahkemeye başvurdu. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi de şüpheli savcılar hakkında yakalama kararı çıkarttı. Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç hakkında HSYK başmüfettişi Ömer Kara tarafından rapor hazırlanmıştı. HSYK 2. Dairesi, geçen yıl 30 Aralık'ta 3 savcı hakkında önce uzaklaştırma kararı vermiş, 12 Mayıs günü gerçekleştirdiği toplantıda ise bu savcıları meslekten ihraç etmişti.

İŞTE SUÇLAMALAR...
Raporda, Zekeriya Öz'ün 18 Aralık'ta Emniyet Müdürlüğü'ne giderek oradaki kolluk görevlilerini tehdit ettiği, başsavcıdan bilgi sakladığı savunuldu. Savcı Celal Kara'nın ise 17 Aralık darbe girişimi sırasında gözaltına aldığı kişilere savunma hakkı vermediği kaydedildi. Eski savcı Yüzgeç'in ise "17 Aralık darbe girişiminde, somut bilgi ve belge olmadan gözaltı işlemi uyguladığı, mal varlıklarına el koyduğu" belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usulsüzlükler, örgüt hiyerarşisi içinde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN