Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR davasında Paralel tahliye, hâkime takıldı

Giriş Tarihi: 13.8.2015
TIR davasında Paralel tahliye, hâkime takıldı

MİT TIR'ları soruşturmasında, tutuklu avukatlarının yetkili olmayan Asliye Ceza Mahkemesi'ne reddi hâkim talebini, İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi "Yasal değil" diyerek geri çevirdi

MİT TIR'larının durdurulması ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde tutuklu bulunan 5 şüphelinin avukatı, tahliye taleplerini geri çeviren sulh ceza hâkimini reddettiklerine dair, yetkili olmadığı halde Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvuru yaptı. İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Erdoğan Şimşek de başvuruyu, ders gibi bir kararla geri çevirdi: "Mahkememizin yasal olmayan yol ve yöntemlerle yapılan itirazla ilgili hüküm tesis etmesi usul ve yasaya aykırıdır."

'YOK HÜKMÜNDEDİR'
20. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Erdoğan Şimşek'in verdiği yanıtta, şüpheli avukatının reddi hâkim talebindeki dosyanın hazırlık aşamasında olduğu, sulh ceza hâkiminin reddinin söz konusu olamayacağı talebin hukuki dayanaktan yoksun olup yok hükmünde olduğu kaydedildi. Başvuruyu incelemeye yetkili olan İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği'nin, reddi hâkim talebini ele aldıktan sonra kesin olarak reddettiğine işaret edilen kararda, "Yasal yolların tüketildiği, talep konusunda incelemeye yetki ve görevi bulunmayan mahkememizin yeni bir karar vermesinin ya da kesin karara karşı yeniden yasal olmayan yol ve yöntemlerle hüküm tesis etmesi usul ve yasaya açıkça aykırıdır. Ayrıca CMK'nın 7. maddesinde 'görevli olmayan hâkim ve mahkemece yapılan işlemler hükümsüzdür' ifadesi bulunmaktadır" tespitlerine yer verildi. Hukuk dersi gibi karar şu ifadelerle sonlandırıldı: "Hâkimin reddi şartları oluşmadığı, taleple ilgili önceden usul ve yasaya uygun olarak kesin olarak karar verildiği, mahkememizin bu taleple ilgili açıkça yetkisiz ve görevsiz olduğu anlaşılmakla, karar verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR davasında Paralel tahliye, hâkime takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN