Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artvin'den Almanya'ya adım adım kaçış planı

Meslekten ihraç edildikten sonra hakkında yakalama kararı çıkarılmadan saatler önce Sarp Sınır Kapısı’ndan Celal Kara ile firar eden Zekeriya Öz’ün HSYK’nın hakkında soruşturma örgütten soruşturma izni verdikten sonraki iki günü nerede ve kimlerle geçirdiğinin detayları belli oldu.

Giriş Tarihi: 15.8.2015 16:05 Güncelleme Tarihi: 15.8.2015 20:21
Artvin'den Almanya'ya adım adım kaçış planı
ZEKERİYA ÖZ SARP'A BÖYLE GELDİ

Meslekten ihraç edildikten sonra hakkında yakalama kararı çıkarılmadan saatler önce Sarp Sınır Kapısı'ndan Celal Kara ile firar eden Zekeriya Öz'ün HSYK'nın hakkında soruşturma örgütten soruşturma izni verdikten sonraki iki günü nerede ve kimlerle geçirdiğinin detayları belli oldu.

HSYK 3. Daire'nin FETÖ örgütü ile irtibatı konusunda soruşturma izni verdiğinden aynı gün yani 7 Ağustos'ta paralel yapının kurumdaki uzantıları kanalı ile haberdar olan Zekeriya Öz, bavulu o gün toplamaya başladı. Kaçış planı ailenin Üsküdar'daki evinde yapıldı. Oğlu Talha Öz'ün yanında staj yaptığı avukat arkadaşı Yusuf Danyal Kılıçalp'i arayan Öz, "Karadeniz turuna çıkmak istiyorum, Fatsa'da mısın?"diye sordu. Danyal Kılıçalp "Evet, beklerim" dedi. Bu görüşme ardından Zekeriya Öz 8 Ağustos'ta Trabzon'a gittiği iddia edilen bir arkadaşının arabasına bindi ve cumartesi günü sabah yola çıktı. Çocukları ile vedalaşıp helalleşti. Yaklaşık 850 kilometrelik yol 10 saatte alındı. Akşam saatlerinde Fatsa'ya Danyal Kılıçalp'in evine indi.

NERELERDE YEMEK YEDİLER
O gece İstanbul Adliyesi'nden çok samimi oldukları bilinen avukat arkadaşı Kılıçalp'in köy evinde misafir olan Zekeriya Öz ve eşi, sabah Danyal Kılıçalp ve eşi ile birlikte Ayder Yaylası'na çıkmak üzere lüks jip ile yola çıktı. Amaçları Ayder'e çıkmaktı fakat nasıl olduysa 4 saatlik yol yaklaşık 14-15 saat sürdü. Sürekli mola verip bir şeyler yemek isteyen Zekeriya Öz ve beraberindekiler Fatsa'da Hayri Dayı'nın yerinde yemek yedi. Yine Bulancak'ta Elmas Cafe'de mola verildi.

Danyal Kılıçalp'in garipsenen iddiasına göre yaylaya çıkma işi geceye kaldı ve Ardeşen'de çorba molası verdikleri bir resteurantta garson, gece vakti Ayder'e çıkılamayacağını söyleyince Ayder'e çıkmaktan vazgeçildi. Yani garsona sormasalar gece yarısı Ayder Yaylası'na çıkacaklardı. Oysa gerçekten yaylaya çıkmak isteseler biraz daha seri hareket eder gün ışığında çıkabilirlerdi.

BATUM'DAN İSTANBUL'A DÖNEYİM DEDİ AMA…
Kılıçalp'in iddiasına göre Zekeriya Öz "Ben gece Batum'da kalayım, oradan uçakla İstanbul'a geçerim" diyerek kendisini Sarp Sınır Kapısı'na bırakmasını istedi. Böylede oldu, saat 03.30 sularında Danyal Kılıçalp ve eşi Zekeriya Öz ile eşini sınır kapısına bırakarak Rize'ye döndü. Bu anlar Sarp Sınır Kapısı'nın güvenlik kamerası görüntülerine takıldı. Artvin polisi de Zekeriya Öz'ü sınıra getiren aracın Danyal Kılıçalp'in eşinin üzerine kayıtlı olduğunu bu görüntülerden tespit etti…

Zekeriya Öz'ün kaçacağından habersiz olduğunu iddia etse de bütün dikkatlerin üzerinde toplandığı isim olarak öne çıkan Danyal Kılıçalp'e, "Sizin yanınızda Celal Kara ile irtibata geçti mi? Siz hiç Celal Kara'yı görmediniz mi?"diye sorduk. "Telefon görüşmesi yaptığına şahit olmadım"iddiasında bulundu. 03.46'da sınır kapısından geçen Zekeriya Öz ve eşi sırra kadem bastı. Batum'dan Tiflis'e oradan Ermenistan'a geçen Zekeriya Öz soluğa Almanya'da aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artvin'den Almanya'ya adım adım kaçış planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN