Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O iki komutan için denizcilerin vefası

Giriş Tarihi: 16.8.2015
O iki komutan için denizcilerin vefası

Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı'nda, Balyoz davasında tutuklanan ve hastanede yaşamını yitiren Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ile Kurmay Albay Murat Özenalp adına verilen ödülleri, eşleri takdim etti. İki eş, gözyaşlarına hâkim olamadı

Muğla Bodrum'da gerçekleştirilen 44'üncü Deniz Kuvvetleri Kupası Ertuğrul Açık Deniz Yat Yarışı sona erdi. Bu yıl adını, 1890'da Abdülhamit tarafından Japonya'ya gönderilen ve dönüşte batan Ertuğrul firkateyninden alan yarış nedeniyle ödül töreni düzenlendi. Törende, Balyoz davasında tutuklanan ve kaldırıldıkları hastanede ölen Tuğamiral Cem Aziz Çakmak ile Kurmay Albay Murat Özenalp'ın adına kupa verilirken, eşlerinin sözleri ve gözyaşları geceye damga vurdu.

KUPALARI ONLAR VERDİ

6'sı Deniz Harp Okulu'ndan (DHO) olmak üzere 39 teknenin katıldığı yat yarışı törenine Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ve Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Serhat Belli katıldı. İki etabı en iyi zamanla tamamlayan "CFM" adlı tekneyle Rıdvan Övünç ve ekibi, "Tuğamiral Cem Aziz Çakmak Cesaret Kupası"nı kazandı.

'ONLAR DA BURADA'
Fairplay olarak "Kurmay Albay Murat Özenalp Onur Kupası" ise "Ada Pupa Adrenalin" adlı tekneyle Murat Gökçen ve ekibinin oldu. Yarışçılara ödülleri Balyoz davası mağdurları Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'ın eşi Sevgi Çakmak ve Murat Özenal'ın eşi Sema Özenalp tarafından verildi. Sevgi Çakmak huslerini anlatırken, "Cem'in sevdiklerinden ayrılışının 40'ıncı günü. O donanmada 'kutup yıldızı' diye anılıyordu. Onun eşi olmaktan hep onur duydum ve duyacağım. İnanıyorum ki Cem, bu gece benim yanımda ve bu şeref ödülünü onunla beraber verdim" dedi. Sema Özenalp ise yıllar önce silahlı kuvvetlere zarar vermek için sinsice, haince bir plan kurulduğunu belirterek şunları söyledi: "Kahramanlarımızı içeri aldılar. Onlar içeride, biz aileleri ve siz yurtseverler dışarıda çok mücadele verdik. Bu mücadeleyi başardık. Birçok arkadaşımızı dışarıya çıkardık. Ama bazılarına gücümüz yetmedi. Zamanımız kalmadı. Onlar bu düşürüldükleri duruma katlanamadılar. Sağlıklarından oldular ve kötülükleri bırakıp gittiler. Biz tabii ki mücadeleye devam edeceğiz. Onlar burada. Bizimle beraber. Bu ödül benim ve çocuklarımız için çok kıymetli. Bizi düşündüğünüz, unutmadığınız için herkese çok teşekkür ederim. Unutmayın lütfen, unutturmayın da. Biz unutmayacağız, unutturmayacağız." İki acılı eşin sözleri, uzun süre alkışlandı.

KADIN ÖĞRENCİLERE ÖZGÜVEN ÖDÜLÜ
"Avara" adlı tekneyle DHO kadın öğrencilerinin 'Özgüven Ödülü'nü aldıkları törende, iki etap değerlendirmesi sonucu kategorilerinde birinci olan ekipler şöyle sıralandı: 'IRC 4 Murat Gökçen kaptanlığındaki Ada Pupa Adrenalin teknesi, IRC 3 Deniz Yılmaz kaptanlığındaki Güneş Sigorta Falcon Teknesi, IRC 2 Ahmet Eker kaptanlığındaki Eker Yayık Ayran Teknesi, IRC 1 Oğuz Ayan kaptanlığındaki Golden Toy Teknesi, IRC 0 Günkut Ayvazoğlu kaptanlığındaki Arcora teknesi ve IRC Maxi Bülent Atabey kaptanlığındaki Orient Express 6 teknesi.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O iki komutan için denizcilerin vefası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN