Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki bombayı bıraktı, sonra Suriye'ye kaçtı

Genel seçim öncesinde Adana ve Mersin'deki HDP binalarına bombalı eylemin sırrı çözüldü. 2 binaya saksı içinde zaman ayarlı bomba bırakan DHKP-C geçmişli terörist, bombalar patlamadan da Suriye'ye geçti

Giriş Tarihi: 18.8.2015
İki bombayı bıraktı, sonra Suriye'ye kaçtı
SABAH, 7 Haziran seçimlerinden 3 hafta önce Adana ve Mersin HDP İl ve İlçe Başkanlığı binalarına düzenlenen bombalı saldırıların bilinmeyenlerini açıklıyor. 2 binaya zaman ayarlı bomba bırakan DHKP-C geçmişli terörist Savaş Yıldız, daha bombalar bile patlamadan Gaziantep'ten Suriye'ye geçti. Saldırıda da kısa adı TATP olan TriAseton TriPeroksit adlı hassas bir patlayıcı kullanıldı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü, teröristin Adana ve Mersin'de güvenlik kameralarından elde edilmiş 3 ayrı görüntüsüne ulaştı. Savaş Yıldız'ın Adana nüfusuna kayıtlı olduğu ve ailesi Adana'da bulunduğu halde evinde değil bir otelde kaldığı ve ailesine de haber vermediği ortaya çıktı.

300 KİŞİLİK ÖZEL EKİP ÇÖZDÜ

Olayın çözülmesi için 300 kişilik bir özel ekip görevlendirildi. Polisler, HDP Adana İl ve İlçe Başkanlığı çevresindeki kamera görüntülerini inceleyerek araştırmaya başladı. Görüntülerde sakallı bir şahsın taksiden indiği ve HDP İl Başkanlığı'na girip saksıyı bıraktığı tespit edildi. Adana Emniyeti, teröristin saksıyı taşıdığı taksiciyi bulup sorguladı. Taksicinin verdiği bilgiye göre bombacı, taksiye 17 Mayıs günü saat 11.45 sularında Adnan Menderes Bulvarı'nın çıkışında Beyazevler semtinden bindi. Taksiye binerken "Saksıları bagaja koysak devrilir mi?" diye sordu. Zira saksılarda taşıdığı patlayıcı, ısı, nem ve sarsıntıya karşı duyarlıydı. Taksici, "Devrilebilir" deyince bombacı saksıları 2 yanına alarak arka koltuğa oturdu. Yolda önce bir çiçekçiye gittiler ama bombacı nedense saksıları orada süsletmedi. Sonra Ziyapaşa Bulvarı'nda bir başka çiçekçiye gittiler. Burada saksılar süslendikten sonra ilk bombalı saksı, HDP il binasına bırakıldı. Terörist, ilk bombayı Adana HDP'ye bıraktıktan sonra gidiş-dönüş Mersin bileti aldı ve HDP İl Başkanlığı'na ikinci bombalı saksıyı bırakmak üzere bu kente gitti. Eylemci bombayı Mersin HDP binasına bıraktıktan sonra Adana'ya geri döndü. Adana Valiliği'nin yakınındaki bir bölgeden yine taksiye bindi. Bu taksici de teröristin, İstasyon Meydanı'ndan taksiye bindikten sonra Kenan Evren Bulvarı'na gittiğini anlattı. Böylece bombalı saksılar patlamalardan bir gün önce, 17 Mayıs 2015 günü HDP binalarına sokulmuş oldu. Bombalar, patlamalardan yaklaşık 23 saat önce telefon düzeneğine bağlı olarak zaman ayarlı şekilde hazırlanmıştı. HDP Adana il binasına getirilen saksı, çalışanlarca ikinci kattaki Seyhan HDP İlçe Başkanı'nın masasının yanına konuldu. Diğer saksılı bomba da Mersin Silifke Caddesi Alanya İş Merkezi B Blok 2. katta bulunan HDP parti binasına bırakıldı. Bombalar 18 Mayıs günü saat 10.00 sularında patladı. 4 kişi yaralanırken can kaybı meydana gelmedi.

YABANCI İSTİHBARAT BAĞLANTISI...

Bombacı henüz Adana ve Mersin HDP İl Başkanlığı'ndaki bombalar patlamadan Gaziantep'e geçti. Burada bir gece yine otelde kaldı. Bombacının son olarak Gaziantep'te Suriye sınırında olduğu tespit edildi. Ve bombacı henüz bombalar patlamadan da Suriye'ye geçti. Teröristin Suriye'ye geçerken yanında eşini de götürdüğü yönünde bir bilgi var. Yetkililerse, HDP binalarını bombalama eyleminin yabancı gizli servis bağlantılı bir eylem olduğunu belirtiyor.

DHKP-C'DEN SABIKASI ÇIKTI
Bombacı Savaş Yıldız'ın 2007'de DHKP-C terör örgütü adına cebir şiddet veya tehditle mukavemette bulunma suçundan işlem gördüğü de ortaya çıktı. Savaş Yıldız, aynı yıl İstanbul'da yine DHKP-C ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki bombayı bıraktı, sonra Suriye'ye kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN