Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte partilerin koalisyon görüşmeleri karnesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu 63. hükümeti kurmakla görevlendirmesinin üzerinden yaklaşık 40 gün geçti. Bu 40 günlük süre içerisinde koalisyon kurulamadı ve Türkiye adım adım seçime gidiyor. Partilerin koalisyon karnesini Argetus Araştırma’dan Erol Erdoğan sabah.com.tr için yorumladı.

Giriş Tarihi: 18.8.2015 11:12 Güncelleme Tarihi: 18.8.2015 11:13
İşte partilerin koalisyon görüşmeleri karnesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu 63. hükümeti kurmakla görevlendirmesinin üzerinden yaklaşık 40 gün geçti. Davutoğlu bu sürede TBMM'de grubu bulunan CHP, MHP ve HDP ile görüşmeler yaptı. Davutoğlu'nun CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine 17 Ağustos Pazartesi günü MHP lideri Bahçeli ile yaptığı görüşmeden de bir sonuç çıkmadı. Koalisyon görüşmelerinde partilerin ortaya koydukları tavırları ARGETUS Araştırma'dan Erol Erdoğan ile konuşarak 'Koalisyon Görüşmeleri Karnesi' çıkardık.

- Sayın Erdoğan, sizin değerlendirmelerinize göre koalisyon görüşmelerinde karnesinde en çok zayıf olan parti hangisi?

- Mecliste bulunan dört partiden koalisyon görüşmelerinde ben MHP ve HDP'ye kötü puan verdim. Ancak HDP'nin karnesi daha da zayıf. Koalisyona açık duruş sergilemek HDP için Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya koyduğu soft siyasetin devamı olacaktı. O tam tersini yaptı. HDP zaten PKK'nın yeni şiddet dönemine karşı durmayarak da uzlaşı yerine şiddeti seçti.

MHP için ne diyeceksiniz?

- MHP, seçim akşamından itibaren süreci çok sert, agresif ve karmaşık yürüttü. Sanıyorum Devlet Bahçeli AK Parti-CHP koalisyonunun kurulacağını düşünerek kendini ana muhalefet pozisyonuna hazırlamıştı. Böylece sonraki seçimde oylarını ciddi şekilde yükseltmeyi planlıyordu. "Partiler iktidar olmak ister." prensibini MHP çoktandır "Bazı partiler muhalefette kalmak için her yolu dener." şeklinde uyguluyor.

AK Parti ile CHP sanki koalisyon kurmayı başaracaklar gibi algılandı bir ara. CHP'yi nasıl buldunuz koalisyon görüşmelerinde?

- CHP seçimden sonraki ilk bir ayda kafası karışık bir tutum sergiledi, partideki her kafadan ayrı bir ses çıkıyordu. Ancak, Davutoğlu'nun CHP'ye koalisyon teklifi götürmesiyle başlayan süreçte CHP'yi makul tavırlar içinde gördüm. Koalisyon kurulamamış olmasına rağmen CHP ve AK Parti görüşmeleri saygın bir şekilde yürüttüler. CHP bu tutumuyla seçimlerde HDP'nin kısmen üstlendiği 'ana muhalefet' algısını da kurtarmış oldu. Tabi bu arada, AK Parti ile CHP'nin koalisyon görüşmelerinde ortaya koyduğu uzlaşı kültürünün sürmesini, tüm partilerimizi içine almasını diliyorum.

Koalisyon görüşmelerinde AK Parti'nin karnesi nasıl?

- AK Parti teşkilatları ve sempatizanlarının çoğunluğu koalisyon istemiyorlardı. Koalisyona evet diyenler de bunun CHP ile değil MHP ile olmasından yanaydılar. Partililerin "Koalisyona hayır, hele CHP ile hiç istemiyoruz" eğilimine rağmen Ahmet Davutoğlu koalisyon görüşmelerini sabırla yürüttü, görüşmelerde olgun ve mutedil davrandı. Bu açıdan koalisyon görüşmelerinin en başarılı partisi AK Parti'dir diyebiliriz.

Peki koalisyon sizce neden kurulamadı?

- Bu seçim sonuçları 1970'lerdeki bir seçim sonucu olsaydı kısa sürede koalisyon hükümeti kurulurdu. Koalisyonun kurulamayışını, koalisyon mefhumundan partiler ve toplum olarak uzaklaşmamıza bağlıyorum. Sanıyorum artık seçim kapıda. Türkiye'ye hayırlı olsun. Partiler bu defa daha fazla milletin kalbine, vicdanına ve ekonomisine hitap etmeli. Gençleri, kadınları, emeklileri ve çalışanları öncelikle hedef kitle seçmeli, onların gözüne bakmalı.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte partilerin koalisyon görüşmeleri karnesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN