Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimarların kaçak çatısı uçtu

Türkiye’nin en prestijli projelerine karşı çıkan Mimarlar Odası’nın, İstanbul Karaköy’deki kaçak merkez binasında yıkım başladı. Belediye ekiplerinin 34 bin lira ceza keserek 15 gün süre verdiği binada yönetim, kendi eliyle projeye aykırı bölümleri yıktı.

Giriş Tarihi: 18.8.2015 07:27
Mimarların kaçak çatısı uçtu
Türkiye'nin 131 kamu projesine dava açarak durdurma çabasına giren ancak kendi merkez binası kaçak çıkan Mimarlar Odası'nda yıkım başladı. İstanbul Karaköy'deki Mimarlar Odası'nın en üst katında projeye aykırı olarak inşa edilen lüks restoran önceki gün projeye uygun hale getirilmek üzere yıkıldı. Yıkım çalışmalarının halen devam ettiği Mimarlar Odası'nın kaçak yapılanmasını STAR gündeme getirmişti. İskansız olduğu ortaya çıkan Mimarlar Odası'nın merkez binasının en üst katının kaçak olarak inşa edildiği ve Ferahfeza isimli bir lüks restorana işletmesi olmadığı halde kiraya verildiği tespit edilmişti.

Kendileri yıktılar

Beyoğlu Belediyesi ekipleri, Mimarlar Odası'nda inceleme başlatarak rapor hazırlamıştı. Ardından encümen kararı ile imar projesine aykırı olarak yapılan birçok usulsüz işlemin düzeltilmesi adına Mimarlar Odasına geçen hafta tebligat yollanmıştı. Encümen ayrıca iskanı dahi olmayan binaya 34 bin lira ceza kesmiş ve 15 gün içinde binanın yeniden imara uygun hale getirilmesi için uyarı da bulunmuştu. Belediye ekiplerinden önce harekete geçen Mimarlar Odası yönetimi, Ferahfeza isimli restoranda yıkımı önceki gün başlattı. Çatı katında bulunan camekan bölümü söken yönetim, ayrıca restoranın da imara aykırı olarak yükseltilen ve dışarı çıkarılan bölümünü yıkarak yeniden projeye uygun hale getirmek için çalışma başlattı.

İTİRAF BAŞKANDAN GELMİŞTİ

Mimarlar Odası ortaya çıkan skandalın ardından bir basın toplantısı düzenlemiş, CHP ve HDP'li milletvekillerinin de destek için geldiği toplantıda binanın kaçak olduğunu itiraf etmişti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, iskansız bina ve tadilat işlemleriyle ilgili "Yapılan işlemlerde bir takım oynamalar olmuş olabilir. Bu bizim sorumluluğumuzda" demişti. Oysa Yılmaztürk 1 Temmuz'da bir gazeteye yaptığı açıklamada "Projede imara aykırı hiçbir durum yoktur" demişti. Kaçağı örtmek için düzenlenen toplantıda CHP'li ve HDP'li vekillerin atkılımı da dikkat çekmişti.

Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimarların kaçak çatısı uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN