PKK Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı

Sözde özerklik için şehre inen eşkıya, Muş Varto'yu mahvetti. Hendek açıp sokaklara bomba yerleştiren teröristler operasyon sonrası çareyi kırsala kaçmakta buldu

Giriş Tarihi: 18.8.2015
PKK Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı
Muş Varto'da hain teröristler ilçeyi savaş alanına çevirdi. Adeta köstebek yuvasına dönen ilçede kaçan teröristler evleri ateşe verdi, dükkânların camlarını kırdı. Valilik, önemli ölçüde patlayıcı ve mühimmat ele geçirildiğini açıkladı. Geniş çaplı operasyonların başladığı Varto'da 16 Ağustos 08.30'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün 05.00 itibariyle kaldırıldı. Operasyonlarda 4 PKK'lının etkisiz hale getirildiği, 1 PKK'lının da sağ olarak yakalandığı açıklandı.


KÖYLÜYÜ CANLI KALKAN YAPTILAR: Öceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla, teröristlerin gerçekleştirmek istediği eylemin boyutu da ortaya çıktı. Köylerdeki vatandaşları ilçe merkezine getirerek canlı kalkan olarak kullanan ve güvenlik güçlerine ateş açan PKK'lı teröristler, Kulan bölgesinden ilçeye giriş yaparak saldırılarını gerçekleştirdiği belirlendi.

EVLERİ ATEŞE VERDİLER: Yaşanan çatışmalar nedeniyle birçok ev ve iş yerinde hasar oluştu. İlçeden kaçan teröristler evleri ateşe verdi, dükkânların camlarını kırdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla günlük hayat normale döndü.

BOMBALAR İMHA EDİLDİ: Muş Valisi Vedat Büyükersoy, yaşanan terör olaylarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Teröristlere yönelik operasyonun sokağa çıkma yasağı sonrasında başlatıldığını belirtti. Hendeklere yerleştirilen bombaların imhası için Van'dan ilçeye bomba imha aracı getirildiğini belirten vali, her biri 30-40 kilogram olan patlayıcıların imha edildiğini söyledi. Büyükersoy, sokağa çıkma yasağının sivillerin zarar görmemesi için alındığını ve operasyonlar sonrası dün 05.00 itibariyle kaldırıldığını açıklayıp şu bilgileri verdi:

CEPHANELİK ELE GEÇİRİLDİ: Operasyon esnasında yaklaşık 4 bin Kalaşnikof mermisi, 13 Kalaşnikof marka silah, 5 roketatar mühimmatı, 700 Bixi marka silaha ait mermi ve bir teneke dolusu M16 marka silaha ait mermi ele geçirildi.

4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ: Bu olayların Varto ilçemizde devam etmesi, insanların bu ortamda yaşaması herhalde normal bir durum değildir. Bu anormal durumu ortadan kaldırmak için jandarmamız ve polisimiz müdahale etmiş ve gereğini yapmıştır. Bu çerçevede yapılan faaliyette 4 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 terörist ise canlı yakalanmıştır.


TERÖRE AĞIR DARBE

Varto'daki çatışmalarda iki günde 10'u ölü, 11 terörist etkisiz hale getirilmiş oldu. Diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 7 Temmuz-17 Ağustos arasında kara ve havadan yürüttüğü kırsaldaki operasyonlarında ise 440 terörist etkisiz hale getirildi, 150'si ağır 400'ün üzerinde terörist yaralandı. Yurtiçi operasyonlarda bin 730 kişi gözaltına alındı, 417 PKK örgüt üyesi tutuklandı. Örgüt üyelerinin eylemlerinin de deşifre edilmesini sağlayan operasyonlarda ayrıca, pek çok mühimmat ele geçirildi, örgütün sığınakları imha edildi.

O BELEDİYELERE YETKİ DARBESİ

HDP'li bazı belediyelerin hendek kazmak isteyen PKK'lı teröristlere iş makinelerini kullandırması, molotofla çıkarılan yangınlara müdahale etmemesi Ankara'yı harekete geçirdi. Bu kapsamda İtfaiye hizmetlerinin belediyelerden alınarak merkezi bir sisteme entegre edilmesi için çalışma başlatıldı. Taslakta yer alan öneriler arasında, "İtfaiyenin ayrı bir teşkilat olarak yapılandırılması" ile "asker ve polise itfaiye görevinin verilmesi" seçenekleri de bulunuyor.

LİCE'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI


Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada Lice'de sabah saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. Açıklamada, "Halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, ilimiz Lice ilçe merkezinde 17.08.2015 Pazartesi günü saat:21:00'den 18.08.2015 Salı günü saat:07:00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmektedir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK Varto'yu mahvetti Tezgâh tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN