Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti Kongresi 12 Eylül'de

Giriş Tarihi: 19.8.2015
AK Parti Kongresi 12 Eylül'de
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Olağan büyük kongremizi 12 Eylül'de Ankara'da gerçekleştireceğiz" dedi. Atalay dün AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen MKYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ
Üç yılda bir yapılan AK Parti olağan kongresinin sonbaharda gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Atalay, şöyle konuştu: "Seçim öncesi bütün ilçe, il kongrelerimizi tamamlamıştık. Olağan büyük kongremizi de 12 Eylül Cumartesi günü Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz. Hükümet kurmayla ilgili çalışmalar Cumhurbaşkanının elindedir. Cumhurbaşkanımıza teslim edilecektir, bundan sonrası kendi takdirleridir, ama biz bütün çalışmalarımız yürürken, bir yandan da büyük kongremizin hazırlığını yapacağız. Seçim güvenliği her zaman önemlidir ama bu dönem daha da öne çıktığını hepimiz biliyoruz. Yani burada ilgili kurumlarımız ve hükümet yoğun çalışmalar yürütüyor ve onlar artarak devam edecek."

ÜÇ DÖNEM KURALI KALKIYOR
AK Parti MKYK'da üç dönem kuralı da ele alındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, üç dönem üst üste milletvekili seçilenlerin bir dönem ara vermesine ilişkin kuralla ilgili de bir karar verilmesi gerektiğini belirterek, konuyu tartışmaya açtı. MKYK üyelerinin büyük bölümü, kuralın kaldırılması yönünde görüş bildirdi. Davutoğlu da "Yapılacak tüzük değişikliği konusunda bir komisyon kuralım. Nasıl değişiklik olacağına ilişkin çalışma yapalım" dedi. MKYK'da kuralın genel olarak kaldırılması konuşuldu. Ancak kurulacak komisyonda, üç aylık kısa bir dönem olduğu için, sadece önümüzdeki seçimde bu kurala takılacak 26 isim için bir düzenleme yapılması yönünde bir karar da çıkabileceği konuşuluyor. Bu kuralın kalkmasıyla birlikte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başta olmak üzere 26 milletvekili aday gösterilme şansına kavuşmuş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti Kongresi 12 Eylül'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN