Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksekdağ öldürülen teröristlerin ailelerini ziyaret etti

Figen Yüksekdağ Varto ilçesindeki terör olaylarını incelemek üzere Muş'taydı.

Giriş Tarihi: 20.8.2015 01:49
Yüksekdağ öldürülen teröristlerin ailelerini ziyaret etti
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki heyeti Varto ilçesindeki terör olaylarını incelemek üzere Muş'a geldi. Yüksekdağ, ilçeye hareketi öncesinde gazetecilere açıklamada bulundu.

Son günlerde bölgede yaşanan terör olaylarını değerlendiren Yüksekdağ, yaşanan çatışmaların halkı ve özellikle sivilleri çok ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Yüksekdağ, bir süre önce Varto'da yaşanan olayların insanlık ahlakıyla bağdaşmayacak nitelikte olduğunu öne sürerek, öldürülen "Ekin Van" kod isimli kadın teröristin "çıplak" bedeninin kent meydanında teşhir edilmesinin bölge halkını derinden yaraladığını savundu.

"BARIŞA İNANAN KADINLARIZ"

Barışa inanan kadınlar olarak Varto'da olacaklarını ve barışın kapısını kadınlar olarak açacaklarını anlatan Yüksekdağ, şöyle konuştu: "Bu duruşumuz, vereceğimiz mesajlar, asker annelerinin, sivillerden katledilen, yaşamını kaybeden insanlarımızın, gerilla annelerinin el ele verip hep birlikte barışı inşa etmesine vesile olur. Yine Varto'dan çatışma ve operasyon haberleri aldık. Varto'da yeniden bir operasyon başlatılmış. Dün sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda şehitlik olarak ilan edilen mezarlığın hedef alındığını gördük. Şemdinli'de, Şırnak'ta yaşananlar ortada. Birazdan Varto'da durumu göreceğiz. Sivil halk normal yaşamını sürdüremiyor. O halkın tek suçu HDP'ye oy vermiş olmaktı. Savaşlar, çatışmalar, bu tip gerilim dönemlerinde en fazla kadın kimliği hedef oluyor. Kadınlar evlatlarını kaybediyor. Asker olabilir, polis olabilir, PKK olabilir. Çocuklarını, eşlerini kaybeden kadınlar, savaşın acısını, yas tutmanın ne demek olduğunu ve barışı istemenin nasıl bir duygu olduğunu çok daha derinden hissediyor."

Yüksekdağ, Varto'da ve Şemdinli'de yaşayan bazı ailelerin evlerini terk ettiği yönünde haberler aldıklarını bildirerek, insanların yaşanan olaylar nedeniyle göç etmeye mecbur bırakıldığını iddia etti.

KADIN PKK'LI İÇİN EŞARP BIRAKTILAR

Konuşması sonrası Varto'ya geçen Yüksekdağ ve beraberindekiler, 10 Ağustos'ta güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen kadın teröristin vurulduğu yere eşarplarını bırakarak, cesedinin teşhirine yönelik uygulamayı protesto etti.

ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTLERİN AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Daha sonra bir süre önce çatışmaların yaşandığı ilçe merkezinde incelemelerde bulunan HDP heyeti, esnafı ziyaret etti. Alagöz Mahallesi'nde öldürülen teröristlerin ailesini de ziyaret ederek başsağlığı dileyen Yüksekdağ ve beraberindekiler, temaslarının ardından ilçeden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksekdağ öldürülen teröristlerin ailelerini ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN