Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den Kandil için 'koordinasyon' talebi

ABD, Türkiye ile Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yapılan operasyonlarda koordineli hareket etmek istiyor. Washington 'hava trafiğini’ gerekçe gösterirken Ankara teklife ‘gizlilik’ sebebiyle mesafeli

ABD'den Kandil için 'koordinasyon' talebi
Ankara ve Washington'un İncirlik üzerinden Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik ortak operasyonun ayrıntıları netleşirken, Amerikalı askeri yetkililer masaya sürpriz bir teklifle geldi. Edinilen bilgilere göre, DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak'a da çok sayıda hava saldırısı düzenleyen ABD, Türkiye ile Kuzey Irak'ta PKK kamplarına yapılan operasyonlarda da koordine olmak istiyor. ABD'nin Türkiye'ye bu teklifi "hava trafiğini düzenlemek" gerekçesi ile yaptığı öğrenildi. Ankara ve Washington geçtiğimiz ay Suriye ve Irak'taki DAEŞ hedeflerine yönelik ortak operasyon düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varmış ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanmıştı. DAEŞ'e yönelik operasyonlar kapsamında başta İngiltere ve Fransa olmak üzere bazı üslerin koalisyon güçlerine de açılması operasyonlarda koordinasyon gerekliliğini ortaya koymuştu. ABD ile Türkiye'deki İncirlik dahil bazı askeri üslerin kullanılması ve ortak operasyonun ayrıntılarına ve koordinasyonuna ilişkin görüşmeler sürerken, ABD'li askeri yetkililerin masaya sürpriz bir teklifle geldiği ortaya çıktı. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, İncirlik'in kullanımını netleştirmeye çalışan Washington, Kandil'e yönelik operasyonlar konusunda da Türkiye ile 'koordinasyon' istedi. ABD'li yetkililerin Kandil operasyonlarında Türk ve Amerikan askeri uçaklarının koordine olmasını ve operasyon öncesinde bilgilendirmesini istediği öğrenildi. Koordinasyon gerekçesi ise, "hava trafiğini düzenlemek" oldu. Ankara ise teklife operasyonların seyri ve gizliliği sebebiyle mesafeli yaklaşıyor. Kaynaklar, ABD'nin teklifine ilişkin DAEŞ'e yönelik operasyonlarda ABD ve koalisyon güçleri ile koordinasyonun önemli ve zorunlu olduğunu belirtirken, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu konuda zaten bir bilgilendirme yapılıyor. Böyle bir koordinasyon gerekli ve olmak zorunda. Mesele bunun ne kadar önceden yapılacağı ve makul bir anlayış çerçevesinde yapılması."

SINIR ÖTESİ TEZKERESİ MECLİS'E GÖNDERİLDİ
Geçici hükümette yer alacak HDP'li bakanların, Suriye ve Irak'a sınır ötesi operasyon yapılmasına olanak tanıyan tezkerenin bir yıl uzatılmasını imzalamayıp sıkıntıya neden olması ihtimalinin önüne geçildi. Son Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan tezkere TBMM'ye sevk edildi. Meclis gelecek hafta olağanüstü toplanarak, tezkereyi görüşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Kandil için 'koordinasyon' talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN