Öldürmeyi planladılar Magnum'la ateş ettiler

Murat Sancak'a yapılan saldırıda yakın mesafeden ateşlendiğinde çok güçlü etkisi olan "9.45'lik" Magnum kullanılmasını polis saldırganların öldürmeyi amaçladığının açık göstergesi olarak yorumladı

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Öldürmeyi planladılar Magnum'la ateş ettiler

İstanbul Hadımköy'de önceki gün otomobilinde silahlı saldırıya uğrayan Star Medya Grup Başkanı Murat Sancak'ın daha önceden keşfi yapılmış ve tamamen öldürmeye yönelik planlı bir saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı. Polis yetkilileri saldırıda, yakın mesafeden ateşlendiğinde çok güçlü etkisi olan "9.45'lik" diye tanımlanan Magnum tabanca kullanılmasının, saldırganların Sancak'ı öldürmeyi amaçladığının açık göstergesi olduğunu söyledi. Büyükçekmece Alkent sitesindeki evinden İkitelli'deki işyerine giderken silahlı saldırıya uğrayan ve büyük şans eseri saldırıyı yara almadan atlatan Sancak'ın önceden keşfi ve planı yapılmış profesyonel bir saldırıya maruz kaldığı tespit edildi.

MURAT SANCAK'A SUİKAST GİRİŞİMİ TIKLAYIN

JETTA OTOMOBİL ARANIYOR
Önceki gün sabah saat 10.30 sıralarında gerçekleşen saldırı sonrası olaya el koyan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, önemli bulgulara ulaştı. Kaza bahanesiyle gerçekleştirilen saldırının, başından sonuna kadar daha önceden planlandığı hatta daha önceden keşfinin bile yapıldığı tespit edildi. Tamamen öldürmeye yönelik olduğu belirlenen saldırıda kullanılan silahlardan birisinin küçük silah olduğu belirlenirken, diğerinin ise ölümcül etkisi olan 9.45 milimetrelik mermi atan Magnum marka tabanca olduğu belirlendi. Görüntü kayıtlarını inceleyen polis, birisi aracı süren ve üç kişi oldukları belirlenen saldırı timindeki tetikçinin elinde bulunduğu belirlenen silahın doğrudan hedefinin Sancak olduğunu saptadı. Polis, topladığı boş kovanlarla sürdürdüğü balistik incelemenin yanı sıra, olay yeri ve çevresinden topladığı kamera görüntüleriyle de saldırıda kullanılan aracın marka ve plakasının harf grubunu tespit etmiş durumda. Kamera kayıtlarına göre; Volkswagen Jetta marka otomobilin kullanıldığı saldırıda saldırganlar, Sancak'ın evine yakın bir bölgeden takibe başlıyor ve ardından Çamlıca Caddesi üzerinde kendilerini arkadan çarpıp durdurmaya çalışıyor.


ÜÇ ÖRGÜTTEN BİRİ OLABİLİR
Şoförün çarpmanın olduğu ilk yerde değil de 200-300 metre ileride bir yerde durmasının saldırganların planına sekte vurduğunu da belirleyen polis, planlandığı gibi şoförün aracı çarpmanın olduğu ilk yerde durdurmuş olması halinde, saldırganların hareket sahasının daha geniş olacağına dikkat çekiyor. Polise göre, böylece saldırganlar Sancak'ın oturduğu aracın sağ arka bölmesini daha rahat yaylım ateşine alabilecekti. Ancak şoförün devam edip yol kenarındaki bir cepte durması Sancak'a ateş menzilini kapattı ve saldırganlar da Sancak'a aracın ön bölümünden ateş etmek zorunda kaldı. Böylece Sancak saldırıyı yara almadan atlattı. Polis, saldırı sonrası 3 saat süreyle ifade veren Sancak'ın ifadeleri doğrultusunda, terör örgütleri DHKP-C, PKK, MLKP örgütlerinden birinin eylemi gerçekleştirmiş olabileceğini değerlendiriyor.

SANCAK'A DOĞRU SIKTI
Olay yerinden topladığı boş kovanları kriminal incelemeye alan polis, Magnum marka silahtan çıkan kurşunların aracın arka sağ koltuğunda oturan Sancak'a yönelik sıkıldığını tespit etti. Polise göre saldırganların planını, yanında koruma bulundurmamasıyla tanınan Sancak'ın olay günü bu tercihini değiştirmesi bozdu. Sancak'ın ev ve işyeri ile trafik güzergâhını tespit eden saldırganlar, Sancak'ın korumasız olduğunu düşünerek planı yaptı. Ancak hesaba katılmayan korumanın silahla karşılık vermesi sonucu, saldırganlar önce şaşırdı sonra kaçmayı tercih etti.

AGİT: SALDIRI KABUL EDİLEMEZ
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, Star Medya Grup Başkanı Murat Sancak'a yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu ve acilen soruşturulması gerektiğini bildirdi. Mijatoviç yazılı açıklamasında soruşturmanın şeffaf ve hızlı olmasını talep ederken saldırıyı gerçekleştirenlerin ve arkasında olabileceklerin adalete teslim edilmesini istedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU
CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Murat Sancak'a geçmiş olsun telefonu açtı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Star Medya Grubu Başkanı Murat Sancak'ı telefonla aradı, uğradığı silahlı saldırı ile ilgili geçmiş olsun dileklerini iletti.

MEDYA ETİK KONSEYİ: ŞİDDETLE KINIYORUZ
Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir, Star Medya Grubu Başkanı Murat Sancak'a yönelik silahlı saldırıyı, Türkiye'de toplumsal barış ortamının oluşmasından rahatsız olan çevreler tarafından medyaya yapılmış olarak gördüklerini ve şiddetle kınadıklarını bildirdi. Esendir, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının, son günlerde terör olaylarının artmasına paralel olarak medyanın da bu sarmalın içerisine çekilme amacı taşıdığının anlaşıldığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürmeyi planladılar Magnum'la ateş ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN