Hükümeti hedef alan sergiyi AK Partililer açtı

Trabzon'da yerel gazetenin sergisinde yayımlanan karikatürlerde, hükümete yönelik çirkin eleştiriler yer aldı. Serginin açılışını ise AK Parti İl Başkanı yaptı

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Hükümeti hedef alan sergiyi AK Partililer açtı
Yerel Taka gazetesinin yazıişleri müdürü Harun Yavruoğlu, Trabzon Forum Alışveriş Merkezi'nde karikatür sergisi açtı. Hükümeti hedef alan çirkin karikatürlerin yer aldığı sergi tepki gördü. Gazetenin 14. kuruluş yıldönümü bahanesiyle, 40 karikatüre yer verilen sergiyi sıradışı kılan ise açılışa AK Parti il başkanı ve bazı protokol üyelerinin de katılması oldu.

AMAÇ KİRLİ PROPAGAN DA

Karikatürlerden birinde, başbakanlık makamına oturan bir 23 Nisan çocuğu, "Atatürk sevgimiz engellenemez" ifadesiyle dikkati çekerken, hükümet, Atatürk düşmanı gibi gösteriliyor. Başka bir karikatürde devletin Paralel Yapı'ya karşı yürüttüğü mücadele, "Paralel devlet, derin devlet derken asıl devlet yok ediliyor" ifadeleriyle eleştiriliyor. Başka karikatürde ise Türkiye haritası, karanlık bir kişi tarafından uçurumdan aşağıya atılıyor. Öte yandan bazı vatandaşlar böyle bir sergiye izin veren Trabzon Forum AVM'ye de tepki gösterdi.

AÇILIŞI AK PARTİ İL BAŞKANI YAPTI
Serginin açılışını yapan AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, kendi partisine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan karikatürler yapan karikatürist Harun Yavruoğlu'na teşekkür ederek, Taka gazetesinin yıldönümünü kutladı. Revi, SABAH'ın, "O sergiye neden katıldınız" sorusuna şu cevabı verdi: "Gazetenin kuruluş yıldönümü etkinliğine katılamamıştım. Akşam karikatür sergisi vardı, oraya iştirak ettim. Karikatürleri gördüm. İçlerinde beni rahatsız edenler vardı ve eleştirilerimi organizasyonu gerçekleştirenlere söyledim. Karikatür bir sanattır. Eleştiriye yöneliktir. Ancak bu aşırıya kaçmadan ve aşağılamadan yapılmalı."

NEZAKETEN İCABET ETMİŞ
Hükümete yönelik çirkin karikatürlerin yer aldığı serginin açılışına, AK Parti milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Kültür Turizm Müdürü İsmail Kansız ve Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen de katıldı. Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, "Ben davetli olduğum bir yere nezaketen icabet ettim. Hayırlı olsun dedim. Bir süre orada bulunduktan sonra da ayrıldım. Karikatürleri çok dikkatli incelemedim" dedi.

AMAÇ ERDOĞAN VE HÜKÜMET DÜŞMANLIĞI
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Trabzon'a yapılacak yatırım adasının 'çöp' yığınlarıyla tasvir edilmesi ise en büyük tepkiyi gören karikatürlerden biri. Diyanet İşleri makamına tahsis edilen aracını iade edilmesi sonrası, Başkan Mehmet Görmez'in otostop yaparken gösterilmesi de makama hakaret olarak algılandı. Sergideki karikatürlere tepki gösteren İlim Yayma Cemiyeti Başkan Yardımcısı Osman Çıtlak, "Burada amaç başka. Karikatürler Erdoğan düşmanlığı üzerine oturtulmuş" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümeti hedef alan sergiyi AK Partililer açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN