'Kişilere teklif götürürüm'

Geçici hükümet konusunda görev alırsa, anayasa kişilere teklif götürüleceğini söylediği için kendisinin de bu yönde davranacağını belirten Davutoğlu: Hayır denilmemeli. Bütün partilerden temsil olursa toplumda da tansiyon düşer

Giriş Tarihi: 24.8.2015
'Kişilere teklif götürürüm'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, iki hafta önce silahlı saldırıya uğrayan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir'e "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu. Davutoğlu, aynı binada bulunan Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu'nu da ziyaret etti. Ziyaretler sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu şunları söyledi:

HAYIR DENİLMEMELİ:
(Seçim hükümeti) Görev bana tevdi edilmesi halinde yine anayasa ne diyorsa onu yapacağım. Ne eksik, ne fazla. Anayasanın 114 ve 116'ncı maddelerinin uygulanması açıktır. Meclis Başkanı bana sayıları verdiğinde ben uygun gördüğüm isimlere teklif götürürüm. Böyle milli bir görev verildiğinde hayır denilmemesini beklerim.

TEMSİL OLURSA, TANSİYON DÜŞER:
Eğer bu hükümetin içinde bütün partilerden temsil olursa seçim döneminde toplumda bir rahatlama olur, tansiyon düşer.

KİŞİLERE TEKLİF GÖTÜRÜRÜM:
Görev bana tevdi edilmesi durumunda en uygun isimlere bu teklifleri götürürüm. Herhangi bir bakanlık için böyle bir ehliyete, liyakata sahip olduğuna inandığım insanlara meclis içinde milletvekilleri arasında teklif ederim, en doğru ismi bulmaya çalışırım. Tabii o isimler partileriyle istişare edebilirler, o ayrı konu. Ama anayasa kişilere teklif götürüleceğini söylediği için kişilere teklif götürür ve onları objektif kriterlerle değerlendiririz. Kabul etmeleri halinde de yerlerine ehliyetine, liyakatına güvendiğim ve hiçbir zamanda siyasi hesap yapmadan karar vereceğim bakanları atayarak, Cumhurbaşkanımızın onayına sunarım.

CUMHURBAŞKANIMIZIN TAKDİRİ:
Sayın Kılıçdaroğlu'na görevin verilip verilmemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir.

3 DÖNEM KURALI İÇİN TALİMAT VERDİM:
Bir tüzük heyeti oluşturduk. Tüzük heyetinde bu konuda çalışma talimatı verdim ama tüzüğümüzde sadece bu değil, başka değişikliklerin olmasını da planlıyoruz.

CHP VE MHP:
Anayasa ne diyorsa onu yaparım. Anayasa meclis başkanı sayıları bildirir, görevlendirilen başbakan o sayılara göre teklifte bulunur, kişiler kabul veya red eder. Bu sistem ne diyorsa o olacak. O sistemin gereği de muhataplarımıza, muhataplarımız burada tek tek milletvekilleridir. O milletvekilleri tabi kendileri nasıl karar alırlar, partileriyle nasıl istişare ederle o beni ilgilendiren husus değil. Doğru olan neyse onu yaparız. Dolayısıyla bütün partilere bana verilen oran nispetinde teklifte bulunurum, evet veya hayır demek onların takdiri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kişilere teklif götürürüm'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN