Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özerkçilere hapis

Sözde 'özyönetim' açıklaması yaparak Türkiye'yi hedef alan Sur Belediye Başkanı Seyid Narin, Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı ve Hakkâri Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu tutuklandı

Özerkçilere hapis
10 Ağustos'tan itibaren yapılan "Özerklik" içerikli basın açıklamaları sonrası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Aynı kapsamda gözaltına alınan Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı, Sur Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Şık Barut, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Sur İlçe Eş Başkanı Ali Rıza Çiçekli, Güneş Ölmez tutuklandı. Hakkâri Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu ve Meclis Üyesi Nurullah Çiftçi ile HDP Merkez İlçe Başkanı İsmail Sihat Kaya da adliyeye sevkedilmeleri sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi. Abdulmetin Bayram ve Hasan Irmak hakkında da ise adli kontrol hükümlerince serbest bırakılmasına karar verildi. Sözde "özerklik" ilanına ilişkin açıklamalar sonrası başlayan soruşturma kapsamında bugüne kadar 70 şüpheliden 41 kişi gözaltına alındı. "Özerklik" ilan edenlerden 29'u ise aranıyor. Sanıklar devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmakla" suçlanıyor.

TERÖRÜN TAŞERONU
"Devlete karşı ayaklanın" çağrısı ilk kez terör örgütü KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan'ın, 27 Temmuz'daki açıklamasıyla yapıldı. Hemen ardından terör örgütünün meclisteki uzantısı HDP'nin bölgedeki taşeronu DBP eliyle bazı il ve ilçelerde "özerklik" ilan edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özerkçilere hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN